Az Egyesült Államok Kongresszusa elnökasszonyának látogatása számos kínai tisztségviselő haragját váltotta ki. A látogatással egyidőben a kínai hadsereg hadgyakorlatot rendezett a Tajvant környező vizeken, ugyanakkor Peking az online világban is offenzívát indított, olyan kiber támadásokkal és dezinformáció-terjesztéssel élt, amely egyebek mellett azt sugallták, hogy Kína a szigetet is megszállhatja – áll a belgrádi Danas független napilap írásában.
Pelosi látogatása nagy érdeklődést váltott ki Kínában. A Weibo kínai platformon a #NancyPelosi hashtaget körülbelül 800 millióan követték Tajvanra való érkezéskor.
A közvetítés ideje alatt olyan megalapozatlan megállapítások is megjelentek a platformon, miszerint Pelosi hőgutát kapott és ezért kénytelen volt visszatérni az Egyesült Államokba. Egy olyan híresztelés is szárnyra kelt, miszerint a kínai hadsereg lelőtt egy Pelosi gépét kisérő tajvani vadászgépet. A hálózatokon állítólag a kínai hadseregnek a tengerparton történő összevonását ábrázoló fotók is megjelentek, de ezekről kiderült, hogy 2017-ben egy észak-koreai hadgyakorlaton készült fényképek, a kínai közösségi médiumok felhasználók durva sértegetéseket zúdítottak az amerikai tisztségviselőre, közöttük számos nőgyűlölő hozzászólást is.
A tajvani FactCheck Center szerint a látogatás ideje alatt a közösségi médiában 30-40 százalékkal nőtt az álhírek aránya.
A hír-hitelesség ellenőrző központ szerint a korábbi esetekhez képest az álhíreket jórészt angol nyelven íródott Twitter fiókokról terjesztették, de Nagy mennyiségű hamis információt fedeztek fel a kínai Weibo platformon is, amelyek egy része a taivani közösségi oldalakra is felkerült. Így a LINE üzenetküldő alkalmazásban az egyik felhasználó azt írta, hogy Peking úgy döntött, hogy evakuálja a Tajvanon lakó kínai állampolgárokat, de voltak a kínai Hszinhua hírügynökségtől származó hírekre hivatkozó bejegyzések is, miszerint Kína augusztus 15-én visszaszerzi Tajvan feletti szuverenitását. Gondolom, mondani sem kell, hogy a kínai hírügynökség sohasem közölt ilyen hírt.
A TikTokon több mint 356 000 alkalommal tekintették meg azt a bejegyzést, ami szerint a tajvani hadsereget feloszlatják, és egy ellenzéki párt vezetőjét nevezik ki kormányzónak. Ugyanez az információ a Facebookon is elterjedt.
Egy YouTuben megjelent videót, amiben hamisan azt állították, hogy a tajvani ellenőrzés alatt álló Kinmen-szigetek vezetése beleegyezését adta a kínai fennhatóság alá kerülésnek 80 ezren nézték meg.
Hacker támadások
A dezinformációk mellett a szigetországot hackertámadások is érték
A tajvani elnök hivatalos honlapja 20 percig nem működött, de Feltörték a Tajvani Nemzeti Egyetem portálját is, aminek a címlapján „Csak egy Kína van a világon” feliratot tették közzé a hackerek.
Eközben a tajpeji Nemzeti Palotamúzeum közleményben cáfolta azokat az internetes pletykákat, amelyek szerint a kormány ritka műtárgyak tízezreit készül megőrzésre küldeni külföldre.
Számos nagy kereskedelmi lánc óriásplakátjait is feltörték, valamint a tajvani kormányzati létesítmények elektronikus hirdetőtábláit is.
Nancy Pelosi látogatásának ideje alatt a 7-Eleven üzlet digitális óriáspanóin a „Pelosi, távozz Tajvanból” felirat jelent meg, Kaohsiung város önkormányzati óriáspanóin pedig Pelosi egy „vén dög” felirat jelent meg. Ezeket a támadásokat ismeretlen IP-címről indították.
Tajvan Ázsia egyik legfejlettebnb demokráciája, és a médiakörnyezet a tekintélyelvű Kínához képest sokkal szabadabb, ennek a hátulütője viszont az, hogy a dezinformáció a világszerte elterjedt közösségi oldalakon, mind pedig a helyi platformokon keresztül is elterjedtebb.
Ezért 2018 óta Tajvanon több, az információikat kínai nyelven terjesztő hírellenőrző szervezet tevékenykedik, amelyek közül legtöbben nonprofit alapon működnek. Az ő feladatuk az, hogy leleplezzék a demokráciát destabilizáló dezinformációkat. A MyGoPen és FactCheck tajvani kirendeltsége a Facebookot is működtető Meta óriáscéggel karöltve törekszik a dezinformációk elterjedésnek a megfékezésére.