A bíróság jogerős ítélete szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) jogsértő módon utasította ki a Telexet és a sajtót a kórházakból, az EMMI-nek ugyanis nincs is hatásköre ilyen ügyekben eljárni, vagyis a kórházigazgatók hatásköre arról dönteni, hogy kit engednek be az intézménybe.

Egyszóval a szaktárca jogtalanul akadályozta meg a sajtót a tájékoztató feladatainak végzésében.

A Fővárosi Törvényszék ítéletének indoklása szerint amikor az EMMI azt közölte a Telexszel, hogy „a sajtó számára az MTVA-MTI közreműködésével biztosítjuk a fotókat, felvételeket, tekintettel arra, hogy a járvány továbbra is erősen terjed, járványügyi készültség van”, akkor egy olyan ügyben döntött, amely nem tartozott a hatáskörébe. A bíróság szerint a szaktárca csak irányítási jogot gyakorol a kórházak felett, és a minisztérium sem hivatkozott olyan jogszabályra, amely alapján a sajtókérelmekről jogszerűen dönthetett volna.

A bíróság jogerős ítélete szerint ezután a Telex által megkeresett egészségügyi intézmények vezetőinek kell elbírálnia a médiumok kérelmeit, így abba a minisztérium nem szólhat bele.

Az ügy előzménye az, hogy a média képviselőit a koronavírus-járvány alatt nem engedték be a a kórházakba, egészségügyi intézményekbe, s emiatt 28 médium közös nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz, azt kérve, hogy engedjék be a sajtó munkatársait a kórházak COVID-osztályaira és az oltópontokra, hogy az egészségügyi dolgozók szabadon nyilatkozhassanak, illetve hogy az operatív törzs 0–24-ben valódi tájékoztatást nyújtson.

Forrás: Index.hu

Orbán Viktor a levélre órákon belül elutasítóan reagált, majd azzal vádolta meg a médiaszolgáltatókat, hogy hogy azok álhíreket gyártanának, kamuvideókat készítenének. A kormány elutasító attitűdje miatt a média nem tudott tudósításokat készíteni a járvány elleni küzdelem frontvonalából, nem tudta bemutatni, milyen súlyos helyzet alakult ki a kórházakban az intenzív osztályokon.

A Telex például több mint 50 alkalommal próbált kérni fotózási engedélyt, tucatnyi intézménytől, de egyikbe sem engedték be őket. A kérelmeket gyakran a minisztérium felé továbbították, vagy eleve azzal utasították vissza, hogy a minisztérium döntése alapján csak a közmédiát engedhetik be.

Miután a Telex a TASZ és dr. Szegedi Zsolt ügyvéd segítségével bíróságra vitte az ügyet és azt kérte, hogy változtassák meg az EMMI döntését, amellyel megtagadta a koronavírus-járvány kezelésben érintett kórházakba/intézményekbe szóló fotózási, illetve tudósítási engedélykérelmeket, az EMMI a bíróságon először azt kísérelte meg elérni, hogy a Telex keresetét érdemi megvitatás nélkül utasítsák vissza, mivel mint az alperes, a minisztérium állította: sajtómegkeresésekről nem az EMMI-nek kellene döntenie, hanem a kórházigazgatóknak, és a minisztérium szerint perelni csak az egyes intézményeket lehetett volna. Ezt az érvelést a Fővárosi Törvényszék 2021 júniusában elsőfokon elfogadta, de a Telex fellebbezett, majd a Kúria kimondta, hogy az EMMI tájékoztatása nem utalt arra, hogy a Telex fotózási kérelmének tárgyában nincs hatásköre eljárni, nem irányította a Telexet (vissza) a kórházigazgatókhoz, ehelyett „a tájékoztatás formájában kiadott elektronikus válasz egyértelmű döntést tartalmaz azzal, hogy egyes szám első személyben fogalmazza meg, hogy »az MTVA-MTI közreműködésével biztosítjuk a fotókat és felvételeket«️”.

Miután a Kúria tavaly októberben tehát hatályon kívül helyezte azt a végzést, ami első fokon elutasította a Telex keresetlevelét, a Fővárosi Törvényszéknek érdemben tárgyalnia kellett a keresetet és ítéletet kellett hoznia az ügyben. A bíróság pedig 2022. január 27-én megsemmisítette az Emberi Erőforrások Minisztériumának azt a fent is idézett, „tájékoztatás formájában meghozott döntését,” amely alapján eddig csak a közmédiát engedték be a kórházakba.

Forrás: YouTube.com

A Telexnek Pásztor Emese, a TASZ Politikai Szabadságjogi Projektjének helyettes projektvezetője azt mondta az ügyében meghozott jogerős ítéletről, hogy a minisztérium hozott egy döntést, amit hatáskör hiányában eleve nem hozhatott volna meg, utána pedig arra hivatkozva próbálta elhárítani a felelősséget, hogy ez nem hivatalos formában meghozott határozat volt. Azzal, hogy a bíróság kimondta, hogy a minisztérium válasza egy „tájékoztatás formájában meghozott döntés”, nem hagyta, hogy az EMMI elhárítsa magáról a sajtószabadságot korlátozó döntésének felelősségét. Pásztor szerint a bíróság jogerős döntése lényeges fejlemény, hiszen, ha nincs érdemi jogorvoslat akkor, „a sajtószabadság csak egy üres lózung”.

Emellett azt is hangsúlyozta a TASZ szakértője, hogy bár a Telexnek igazat adó ítélet nem arról szól, hogy ezzel máris beengedték a riportereket fotózni, mégis lényeges előrelépést jelent, a bíróság ugyanis kimondta, hogy egy ilyen döntést nem lehet központosítani, minden esetben a kórházigazgatóknak kell meghoznia azt.

„Nagyon remélem, hogy ezek után lesz olyan intézményvezető, aki be fogja engedni a sajtót. Mivel ez nemhogy nem hátráltatná, sokkal inkább katalizálhatná a járvány elleni védekezést. Ha látjuk, hogy nagy a baj, akkor azt jobban el is hisszük” – nyilatkozta a Telexnek Pásztor, aki szerint tarthatatlan, hogy eddig magyar nyelven csak határon túli tudósítások születhettek Covid-osztályokról, a közmédia képsorait leszámítva.