A New York-i székhelyű Koalíció a nőkért az újságírásban ( Coalition of Women in Journalism (CWIJ)) nemzetközi nonprofit szervezet szerint az augusztusi hónap folyamán 53 sajtószabadság ellenes esetet jegyzett fel, amelynek áldozatai újságírónők voltak. Legfrissebb jelentésükben hosszú idő után Szerbiát is megemlítették. A nyugat-balkáni ország Natasa Tiskevics orosz újságírónőnek a fogva tartása miatt lett került a szégyenlistára. Mint ahogyan korábban az oldalunkon is beszámoltunk róla, az újságírónőt 40 órán keresztül tartották fogva a belgrádi Nikola Tesla Repülőtéren, ezt követően pedig kiutasították az országból. A szerb hatóságok egyébként az elmúlt időszakban nyolc újságíró előtt tagadták meg az országba való belépést, közöttük a németországi száműzetésben élő Tiskevicsnek is, akit Oroszországban bíráló hangnemű tudósításai miatt ítélték el.
A külföldi újságírókkal szembeni konfrontáció részeként az orosz hatóságok kiutasították az országból Eva Hartogot és Anna – Lena Laurent. Hartogtól megtagadták a tartózkodási vízumot és hat napot kapott Oroszország elhagyására. Laurentnek meg 16 éven keresztüli oroszországi munka után nem újították meg az akkreditációját.
Az orosz kormány e mellett 14 brit újságírót tett fel az országba való beutazástól eltiltottak listájára. Ezen a listán szerepel Marianne Spring a BBC újságírója, Deborah Tarnes és Emily Bell a Guardian munkatársai. Az orosz hatóságok szerint az újságírónők egy „oroszellenes történetet találtak ki és írtak le”
Karen James nigériai újságírónő ellen több alkalommal is merényletet kíséreltek meg, miután leleplezte az anambrai szövetségi állam oktatási minisztériumában zajló korrupciós tevékenységeket.
Az újságírónő arra kérte meg a rendőrséget, hogy egy rejtett menhelyen biztosítsanak számára védelmet.
Augusztusban három újságírónőt ítéltek börtönbüntetésre, négyet pedig letartóztattak. Jordániában három hónap börtönbüntetésre ítélték Heba Abu Tahát, mert a Facebookon kritizálta a jeruzsálemi Al-Aksza mecsetben történt eseményeket, és azzal az Izraellel való kapcsolat normalizálásával vádolta meg a jordán királyt.
Az iráni hatóságok a tavalyi tüntetések évfordulójának előestéjén újra letartóztatták az újságírók és aktivisták egy csoportját, köztük Elaheh Asgarit, Matin Jazdanit és Jelveh Javaherit.
A CWIJ egyben arra hívta fel a nyilvánosság figyelmét, hogy Masa Amininek a tavalyi tüntetésekhez vezető halála óta 41 újságírónőt tartóztattak le az ország területén.
A fehéroroszországi, gomeli regionális bíróság három és fél év börtönbüntetésre ítélte Larisa Shcsrakova egykori újságírót, akit „a Fehérorosz Köztársaság hiteltelenné tételének” és „szélsőséges tevékenységek elősegítésének ” a vádjával ítéltek el egy zárt ajtók mögötti tárgyaláson.
Tíz, újságírónők ellen elkövetett fizikai támadást is feljegyeztek a CWIJ aktivistái.
Diana Szaparkizi kazah újságírónőt egy bányatűzben életüket vesztő bányászokról készített tudósítása közben a munkások erőszakot alkalmazva kirángatták a bányából, mobiltelefonjáról pedig törölték az általa készített felvételt.
Észak-Macedóniában pedig Era Gjakovát és Sara Hoxhát az Alsat televíziós munkatársait érte támadás a munkájuk végzése közben. Egy közeli fodrászüzlet tulajdonosa a műsorukhoz szükséges felvétel forgatása közben, kezében ollóval megfenyegette a két újságírónőt, majd pedig az operatőrt több helyen is megsebesítette.