A Reuters Institute idei, sorrendben 10. Digital News Report című kutatásának a horvátországi médiaszintérre vonatkozó jelentése szerint a Covid -19 tovább rontotta a horvát médiumok anyagi helyzetét, ami miatt újságírók vesztették el állásaikat és jövedelmüket és még inkább ki lettek téve a politikai nyomásgyakorlás következményeinek. A pandémia a horvát újságírók munkáját is még nehezebbé tette. A Horvát Újságíró Egyesület (HND) ez év áprilisában közzé tett jelentése alapján 924 olyan esetre derült fény, amikor is folyamatos bírósági pereskedéssel igyekeztek elhallgattatni a hatalmasságok (üzletemberek, politikusok) üzelmei után vizsgálódó újságirókat. A legtöbb ilyen pert a Hanza Medija és a Styrija sajtóházak égisze alatt működő Jutarnji List a 24 sata és a Večernji List újságírói nyakába akasztották.

Andrej Plenković, Horvátország miniszterelnöke azzal a rögeszméjével, hogy a 2021-es horvát helyhatósági választásokon a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) ellen szövetkeztek külön nyomást gyakorolt az RTL, az N1 és a Nova Tv kereskedelmi televíziós csatornákra – áll a Reuters Institute jelentésében.

–Az elektronikus médiumokról szóló törvény módosítás javaslatai azzal kavarta fel a kedélyeket, hogy amig e javaslatok elvileg az internetes portálokon megjelent írásokhoz fűzött hozzászólásokban a gyűlöletbeszédet korlátoznák azzal, hogy amennyiben a Szábor elfogadja a módosításokat, akkor a médiumok felelnének a hozzászólások tartalmáért is. E módosítás javaslatokkal szemben sokan a tiltakozásukat fejezték ki, egyesek pedig attól félnek, hogy amennyiben elfogadják ezeket, akkor a médiumok teljes egészében megszüntetik a kommentelési lehetőséget. A törvénnyel kapcsolatos másik probléma az N1 kábeltévés csatornát érinti közvetlenül, amelyet elsősorban a független és hiteles tájékoztatásának köszönhetően tisztelnek. Ez év tavaszán az N1 műsorait – azzal az indoklással, hogy az üzletvitelét Hollandiából végző United Media tulajdonában van, s ezért nem rendelkezik díjmentes országos frekvenciával, vagyis rá nem vonatkoznak a Horvátországban bejegyzett állomásokra való szabályok– kivették egyik leglényegesebb kábeltelevíziós disztribútor, az A1 Telekom kínálatából, s annak a kockázata is fennáll,  hogy az A1 példáját a Hrvatski Telekom is követi, s ezzel az N1 elveszíti a nézőinek a jelentős részét, a kábeltelevíziós csatorna műsor terjesztésének az ellehetetlenítése pedig a médiumi pluralizmusra jelente valós kockázatot, de egyben a horvát médiaszintér sokszínűségének is ártana a Reuters Institute jelentése szerint.

Az éves jelentés digitális médiumokat taglaló része szerint a horvát lakosság 88 százaléka a híreket túlnyomórészt  az internetes médiumokon keresztül követi.

A horvát médiaszintérrel kapcsolatos jelentés itt olvasható el.