Az egyetemistablokádok alatt a rezsimhez közeli bulvárlapoknak több mint 100 cikket kellett eltávolítaniuk, amelyekben bizonyíték nélküli információkat közöltek vagy gyűlöletbeszédet terjesztettek a blokádok és tüntetések résztvevőiről. – írja a Cenzolovka.rs.
Erre azért került sor, mert megsértették az általuk használt szolgáltatások felhasználási szabályait, valamint az EU és Szerbia törvényeit.
Ez idáig 110 és 135 közötti cikk jelent meg, amelyekben lejáratták az egyetemistákat, akik az egyetemeik blokádjával követelik az illetékesek felelősség vállalalását annak a 15 embernek a haláláért, akik az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének az összeomlásában vesztették az életüket. Azonban, ahogyan kiderült ezeket a cikkeket eltávolították. Ugyanis ezek miatt letilthatták volna a kérdéses sajtótermékek híroldalait, szervereit, vagy akár az internetelérhetőségüket is.
A kormányközeli bulvárportálok ugyanis az egyetemistákról készült képeket, személyes adatokat és az egészségügyi állapotukra vonatkozó információkat tettek közzé, antiszerbeknek, horvátbarátoknak nevezték, illetve, mentális problémákkal vádolták és sértegették őket.
Ezekkel a cikkekkel pedig sorozatosan megsértették a szerbiai etikai normákat és törvényeket.
A hazai hatóságok nem kifogásolják ezt a gyakorlatot, de az EU törvényeinek megsértése miatt problémák adódtak. Ugyanis, miközben a rezsimhez közeli bulvárportálok naponta terjesztik az EU-ellenes propagandát, ha saját érdekeikről van szó, szigorúan betartják az EU szabályait.
Vladimir Cicović informatikai szakértő szerint Egyes cikkeket eltávolítottak, mert nem feleltek meg az EU, Szerbia törvényeinek és az általuk használt szolgáltatások szabályzatának.
„A tényeket nélkülöző, szubjektív állításokat és manipulációkat tartalmazó cikkek problémát okoznak azoknak, akikről szólnak – legyenek azok hallgatók, ellenzéki politikusok vagy más állampolgárok –, ami sérti a szolgáltatások szabályait” – magyarázta a szakértő, aki eljárást indított és a szervereiket üzemeltető cégek
Cicović jogi eljárást indított, és a bulvárlapok szervereit üzemeltető cégek felszólították a portálokat, hogy igazolják állításaikat és mivel rre nem voltak képesek, figyelmeztették őket, hogy ha nem távolítják el a cikkeket, a domainjük törlése is szóba kerülhet.
„Ha valakit szerbellenesnek neveznek, az a lejáratás eszköze. Ez gyűlöletbeszéd. Az emberek médián keresztüli üldözése normális államokban erőszaknak számít. Az ilyen cikkeket törölni kell” – mondta Cicović.
A cikkek eltávolítását egyébként a bárki kezdeményezheti, aki ismeri a szolgáltatások működését és be tudja bizonyítani, hogy a portál megsérti valakinek a jogait.
Cicović szerint példának okán elegendő bizonyíték lehet Sajtótanács döntései, amely megállapítja, hogy egy cikk sérti az újságírói etikai kódexet.
A folyamat 12 órától 10 napig is tarthat, és ha a portál nem tesz eleget az eltávolítási felszólításnak, utolsó figyelmeztetést kap.
Cicović szerint a hallgatói blokádok kezdete óta a bulvárportálok 110–135 cikket távolítottak el, és várhatóan még többet elfognak, amennyiben további érintettek is közbelépnek.
„A szólásszabadság akkor létezik, amennyiben a szöveg professzionális, kiegyensúlyozott, és nem szolgálja emberek üldözését vagy lejáratását” – tette hozzá.