Sem a Google, sem pedig a Youtube nem szolgál majd ki több hirdetést az Európai Unió területén – írja a Telex.hu. A változás oka egy idén márciusban közzétett „Szabályozás a politikai reklámok átláthatóságáról és célzásáról” nevű EU-s rendelet, amely szigorúan szabályozza a politikai hirdetéseket. A rendelet értelmében a politikai hirdetéseket jövő októbertől „átláthatósági címkével és könnyen visszakereshető átláthatósági tájékoztatóval kell ellátni”. Ezek azt a célt szolgálják majd, hogy a politikai hirdetések egyértelműen azonosíthatóak legyenek. A hirdetéseknek „néhány kulcsfontosságú információt is meg kell jeleníteni, beleértve a szponzorukat, a konkrét választást vagy népszavazást, amelyhez kapcsolódnak, a kifizetett összegeket és a célzási technikák esetleges alkalmazását.”
A szabályozás szigorítja a reklámokon keresztül történő adatgyűjtést is, a felhasználók adatait csak akkor lehet majd begyűjteni, ha „az érintettek külön hozzájárulásukat adják ahhoz, hogy adataikat politikai reklámokra használják fel.” Ugyanakkor a „faji vagy etnikai származásra vagy politikai véleményre utaló adatok” egyáltalán nem használhatók fel profilalkotásra. A rendelet azt is kiköti, hogy „a külföldi beavatkozás megelőzése érdekében választások és népszavazások előtt három hónappal tilos lesz harmadik országbeli reklámozóknak hirdetési szolgáltatásokat nyújtani.”
A Google azt írja, „a jogalkotási folyamat során megfogalmaztuk aggályainkat a rendelet potenciális hatásával kapcsolatban, de az végül nem biztosított elég konkrétumot, amely lehetővé tette volna számunkra, hogy megfeleljünk a követelményeknek.” Mivel a szabályozás szerintük túl ködös, és nehezen tudnának megfelelni annak követelményeinek, ezért még a hatályba lépés előtt leállítják a hirdetések kiszolgálását a Google-ön és a Youtube-on is. Hasonló döntést már korábban
Franciaországban, Brazíliában és Kanadában is meghoztak.