Az oroszok érdeklődését a Balkán iránt mutatja a Pravda.ru cikke, amely idéz egy véleményt is miszerint Kárpátaljára is ki kellene terjeszteni a mostani Ukrajna elleni háborút. Ezt a hajmeresztő ötletet egy belarusz (fehérorosz) politológus vetette fel pár napja a moszkvai lap szerint. A Pravda természetesen nem képviseli a hivatalos orosz álláspontot, mégis jelzésértékű, hogy milyen kombinációkról számolt be a lap – közölte a 24.hu

Forrás: Ptavda.ru

 

A Pravda-cikk ugyanis ezzel a címmel jelent meg: „Ahhoz, hogy a szerbeknek segíteni tudjon, Oroszországnak Kárpátalján kell befejeznie a különleges hadműveletet”. A cikk szerzője, Ljubov Sztyepusova aztán kifejti: az albánok elhatározták., hogy a szerbeket Koszovó állampolgáraivá teszik. Sztepusova szerint az albánok „meg akarják semmisíteni”, illetve ki akarják űzni a szerbeket Koszovóból, amelyet törvénytelenül foglaltak el. A Pravda ezek után azt írja: „Oroszország segítséget ígér a konfliktusban, amely még mindig problematikus”. Ennek kapcsán az orosz lap idézi Vlagyimir Dzsabarov orosz szenátort, aki korábban a világsajtóba Finnország fenyegetésével került be, miután Helsinki bejelentette, hogy csatlakozna a NATO-hoz.

Abban az esetben, ha súlyosbodna a Szerbia körüli helyzet, Oroszország segítséget fog nyújtani Belgrádnak, anélkül, hogy belépne a konfliktusba” – jegyezte meg most a szenátor. A Pravda kombinálni kezdett arról, hogy ez miféle segítséget jelenthet, és arra jutott, hogy olyasféléről lehet szó, mint amilyen támogatást a Nyugat adott Ukrajnának – azaz fegyverek szállításáról. Ám minthogy Oroszországnak nincs közös határa Szerbiával, ezért egy harmadik országon át kellene eljuttatni ezeket az eszközöket Belgrádba. Ez komoly akadályt jelenthet, mivel Románia például korábban nem engedte, hogy területén át, illetve a Dunán szállítsanak Belgrádba orosz fegyvereket. Ugyanakkor a Pravda felidézi, hogy 2019-ben a magyar kormány EU-szankciók ellenére engedélyezte orosz haditechnika (páncélozott harcjárművek) szállítását Szerbiának, ugyanakkor a magyar kormány szerint nem volt szükség engedélyre, hiszen egy polgári repülőgép vitte Szerbiába a harceszközöket. Éppen ezért – és itt a Pravda már egy belarusz politológust, Alekszej Dzermantot idézi –, ha Oroszország tényleg segíteni akar a szerbeknek, akkor az „ukrajnai speciális hadművelet során” el kell jutnia Kárpátaljára, mert onnan „Magyarországon át” lehetséges szorosabb kapcsolatot kialakítania Szerbiával.

Az Euractiv hírportálon nemrégiben – de még a múlt vasárnapi koszovói útlezárások előtt – Orhan Dragaš, a Nemzetközi Biztonsági Intézet szakértője kifejtette, hogy Oroszország taktikázik a koszovói konfliktusban. Szerinte ugyanis az eddig Koszovó függetlenségét elutasító Kreml átgondolta, hogy ha az Ukrajnától függetlenedni próbáló, donyecki és luhanszki szakadár bábállamokat el akarja ismertetni a nemzetközi közösséggel, akkor nem teheti meg, hogy hasonló lépéseket Koszovó és az albánok részéről elutasítson.

Dragaš Koszovó elismerésére utaló jeleket vett észre Moszkva részéről. Az orosz védelmi minisztérium például felrakta Koszovót azon országok listájára, amelynek állampolgárai Ukrajna oldalán harcolnak, Koszovó nevének említésekor pedig még egy lábjegyzetet sem tettek ki az oroszok, hogy ezt az entitást nem ismeri el Moszkva független államnak.

Forrás: Euractiv

Dragaš szerint ez nem az első alkalom a mostani háború során, hogy az oroszok úgy tesznek, mintha önálló államnak tekintenék Koszovót: Igor Konasenkov tábornok, az orosz védelmi minisztérium szóvivője egy olyan térkép előtt is feltűnt már, amely Szerbiától elkülönülő államként mutatta Koszovót. Dragaš szerint ez sem véletlen, mert amikor Moszkva elismerte a donyecki és luhanszki „népköztársaságokat”, akkor gyakorlatilag lemásolta a Koszovót elismerő nyugati lépéseket.

Ugyanakkor Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a napokban megerősítette: Moszkva teljes mértékben támogatja a belgrádi álláspontot Koszovó ügyében. A Kreml tehát nem „egy húron játszik”: amikor most kiéleződött a koszovói feszültség, Moszkva felszólította a koszovói albánokat, az Egyesült Államokat és az EU-t, hogy fejezzék be a provokációkat, és tartsák tiszteletben a koszovói szerbeket. Sőt a moszkvai külügyminisztérium egyértelműen a szerbek mellé állt. Az orosz külügy szerint az új koszovói szabályok, amelyek a személyi igazolványokra vonatkoznak, csak egy újabb lépést jelentenek afelé, hogy elűzzék a helyi szerbeket Koszovóból.