Kiadta az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) választásokkal foglalkozó delegációja az április 3-i választásokat megelőző időközi jelentését.
A jelentésben felmerült kifogások között van, hogy a közszolgálati médiában „rendszerszintű politikai elfogultság” figyelhető meg, annak műsoraiban lényegében nem jelenhetnek meg ellenzéki politikusok (vagy csak négyévente, 5 perc erejéig).
Egyebek mellett az EBESZ jelentésében arról is szó esik, hogy az ellenzéki pártok aggodalmuknak adtak hangot annak kapcsán, hogy egyenlőtlenül osztják el a kampánycélú plakáthelyeket – a dokumentum szerint például a kampányfinanszírozásra vonatkozó jogszabályban nem térnek ki a „pártokon kívüli felek” költéseire, így például a kormányzati hirdetésekre, melyek a megfigyelések alapján aktív szerepet játszanak a kampányban.
Ugyanakkor emlékeztetnek arra is, hogy a „gyermekvédelmi” népszavazásra fordítható kampányköltések legmagasabb összege nincs meghatározva. A misszió által megkérdezett, névtelen szereplők egy része aggályosnak tartja, hogy ez megkönnyíti a kormány számára, hogy költségvetési pénzekből jelentős összeget fordítson a népszavazási kampányra.
Néhány nappal korábban az International Press Institute (IPI / Nemzetközi Sajtóintézet) is megfogalmazott számos problémát a magyar médiahelyzet kapcsán – Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár azonban nem értett egyet annak tartalmával, szerinte eközben él és virul a magyar médiapiac.
A jelentés megjelenését követően a magyar kormány az EBESZ-t is támadni kezdte.
A teljes jelentés magyar nyelven itt, angolul pedig itt olvasható el