Az Index ostromának színfalak mögötti története címmel Belső dokumentumok és hangfelvételek segítségével korábban nem ismert részleteket tárt fel a Direkt36 az egykoron független hírportál kormányzati befolyás alá kerüléséről. Az Index portál büntetőfeljelentéssel fenyegeti a Direk36-ot a leleplező hangfelvételek publikálása kapcsán.
A magyarországi tényfeltáró központ által közölt egyik felvétel 2021 tavaszán készült, és az hallható rajta, amint Fekete-Szalóky Zoltán főszerkesztő (akit épp most, a napokban léptettek elő az Indamedia hírigazgatójává) beszél arról, hogy a szerinte nehéz piaci helyzetben lévő Index számára pénzügyi segítséget nyújtott Mészáros Lőrinc kormányközeli milliárdos.
„Egyetlen ember volt Magyarországon az elmúlt hét hónapban, aki az Indexbe pénzt tudott adni, vagy pénzt adott. Azt Mészáros Lőrincnek hívják” – jelentette ki a főszerkesztő, aki a pénzügyi tranzakcióról részleteket nem árult el, de egy ponton a „kölcsön” szóval utalt az Orbán Viktorral baráti kapcsolatot ápoló milliárdostól érkező pénzre.
A felvétel megtalálható a YouTube-on is.
Fekete-Szalóky a magyar kormányt esetleg negatívan érintő hírek elhelyezésénél érvényesülő speciális szempontokat is szóba hozta:
A Direkt36 által nyilvánosságra hozott másik felvételen egy olyan beszélgetés részletei hallhatók, amely 2020 nyarán zajlott Dull Szabolcs akkori főszerkesztő (ma a versenytárs Telex
főszerkesztője) és Gerényi Gábor (GG) között. Utóbbi javaslata volt a Dull és az akkori szerkesztőség által ellenzett úgynevezett kiszervezési terv, amelynek értelmében az Index rovatait külső cégekbe szervezték volna ki. A szerkesztőség ezt az Index függetlensége elleni támadásnak tekintette.
Politikai szempontok
Gerényi a Direkt36 által publikált felvétel szerint nyíltan beszélt arról, hogy politikai szempontok is állnak az Index átalakításáról szóló tervek mögött. Amikor Dull rákérdezett arra, hogy miért annyira sürgős a kiszervezési terv végrehajtása, hogy már egy hónapon belül el kell kezdeni megvalósítani, akkor arra Gerényi azt mondta:
Rogán Antal szerepe
Dull a kiszervezéssel kapcsolatban konkrétan rákérdezett arra is, hogy a médiaügyek kormányzati felelősének, Rogán Antalnak „miért jó, ha az Index nyolc cégben van”, vagyis miért áll érdekében ez az átalakítás. Gerényi erre ezt válaszolta:
Gerényinek több kérdést is feltett a Direkt36 például arról, hogy honnan tudta, hogy Rogánnak mik voltak az érdekei, de ezekre nem adott érdemi válaszokat. Rogán sem reagált a Direkt36 kérdéseire.
Bár az Index.hu Zrt. akkori elnöke, Bodolai László a nyilvánosság előtt azt hangoztatta 2020 nyarán, hogy felesleges volt „veszélyben” jelzésre állítani az Index függetlenségi mutatóját, valójában a háttérben ő is sötétebbnek látta a helyzetet, és még nemzetközi segítséget is próbált szerezni, legalábbis ezt állítja a Direkt36 írása.
Az Index későbbi vezérigazgató-főszerkesztőjének, Szombathy Pálnak az Index felett komoly befolyással rendelkező, kormányközeli Vaszily Miklós 2020 őszén többször is jelezte, hogy kerüljön már le valamilyen általa problémásnak tartott cikk a címlapról. Vaszily megjegyzései alapján különösen érzékeny témának számítottak a Rogán Antallal és környezetével kapcsolatos cikkek, valamint a koronavírus-járvány kormányzati kezeléséről szóló hírek.
Az Index mostani szerkesztőségében komoly felzúdulást váltott ki, amikor a hírportál 2021 őszén elindította a Városháza-ügyet, amelyre aztán gyorsan rácsatlakozott a teljes kormányzati propagandagépezet. Többen felvetették, hogy a cikk valamilyen politikus vagy a kormányközeli tulajdonos megrendelésére készült ezt nem tagadta egyértelműen a lapvezetés, igaz, nem is ismerték el. Amikor az egyik újságíró felvetette, hogy még az is kétséges, hogy vajon valóban Fekete-Szalóky-e az eredeti szerzője az anyagnak, a főszerkesztő erre sem adott világos választ. Úgy fogalmazott, hogy „vállaltam a publikálást”.
A Direkt36 írása teljes egészében itt elolvasható