Thomas Schieb, Németország szerbiai nagykövete ma Veran Matićnak átnyújtotta német állam Szolgálati Nagykeresztjét, amivel őt a szerb médiumokban kifejtett három évtizedes pályafutásáért, humanitárius és más társadalmilag hasznos tevékenységéért Frank-Walter Steinmeier, Németország elnöke tüntette ki – tette közzé a B92 Alapítvány.

Schieb a kitüntetés átadása során kiemelte Matićnak a sajtószabadságért az emberi jogokért és a nemzetek közötti békés együttélésérért vívott, hosszú éveken tartó küzdelmét, s hozzáfűzte, hogy A B92 Rádió és Televizió egykori tulajdonosa életének céljaként a megbékélést és a békét tűzte ki.

Németország németországi nagykövete kihangsúlyozta, hogy a kitüntetésnek Matićnak történő odaítélésével egy újságírót és egy emberbarátot tüntetnek ki, aki rengeteget tett a szabad sajtóért, a professzionális és objektív tájékoztatásért, az újságírók biztonságáért, a múlttal szembeni kitartó szembenézéséért, és a régióban élő emberek megbékéléséért.

Veran Matić, az érdemrend átvételekor kihangsúlyozta, hogy jelenleg a pesszimizmus és a negacionzmus idejében élünk, amit a folyamatos válságidőszakok váltottak ki, és hozzátette, hogy ez idáig soha nem volt annyira fontos, mint manapság, hogy pozitív tevékenységekben vegyünk részt, amivel teret tudunk nyitni az optimizmusnak.

Veran Matić 1962-ben született Szabácson (Šabac), 1962) és a Belgrádi Egyetem Filológiai Kara Világirodalom szakának a hallgatója volt. 1984-ben kezdett el újságírással foglalkozni  a belgrádi, zágrábi és ljubljanai ifjúsági és alternatív médiumokban. Pályafutását a Studio B független televíziónál kezdte 1989 májusában, majd pedig megallapította a B92 Rádiót, amit Slobodan Milošević rezsimjének ideje alatt többször is betiltottak, de egészen addig sikerült a rádiónak műsort sugározni, amig a JSZK elleni NATO légitámadások ideje alatt, 1999-ben egy az akkori szerb kormányhoz közel álló csoport át nem vette az irányitást a rádióállomás felett. 1999. március 24-én, alig néhány órával a légitámadások kezdete előtt a rádióállomás működését betiltották, Veran Matićot pedig letartóztatták és rövid ideig őrizetben tartották. A tiltás ellenére a rádióállomás az interneten keresztül folytatta műsorának a sugárzását.

Forrás : Music Television

Vezénylete alatt a B92-es Rádió több médiaközpontot is kialakított:

Az OpenNet internet központot, a B92 Samizdat könyvkiadót, amely égisze alatt számos kiadvány jelent meg, beleértve azokat is, amik az egykori Jugoszlávia területén zajló háborús cselekmények kutatásáról, illetve a nemzeti kisebbségek jogairól szóltak és három magazint is elindítottak. Megállapította a REX Művelődési Központot – ahol színházi előadásokat, és alternatív és más művelődési rendezvényeket rendeztek meg, illetve filmek és videóanyagok, illetve CD korongok gyártásával és forgalmazásával, foglalkoztak. A 2000-esév folyamán boszniai, romániai üzlettársak segítségével egy Szerbia túlnyomórészét lefedő hálózatot alapított és irányított, aminek a célja az volt, hogy az állampolgárokat objektívan tájékoztassa a belgrádi tüntetésről, aminek következtében Milošević rezsimje békés úton megbukott. E hálózat alapozta meg a B92 Televízió elindítását, amelyik műsorát műholdokon és regionális hálózaton keresztül sugározta. A televíziócsatorna Belgrádban, 2000.október 5-én kezdte meg a működését. A demokratikus változásokat követően a B92 Rádió és TV tovább folytatta a professzionális újságírás fejlesztését, de ezenkívül több nemzetközi konferenciát is szervezett a szabad médiáról és a sajtószabadságról, és a szerbiai ügynökakták megnyitásáról.

Forrás: predragpopovic.wordpress.com

Amellett, hogy ő volt a fő és felelős szerkesztője a B92 tévének és rádiónak, tíz éven keresztül a Független Elektronikus Médiumok Szövetségének (Asocijacija nezavisnih elektronskih medija – ANEM) elnökeként is tevékenykedett. Jelen pillanatban a B92 Alapítvány végrehajtó bizottságának az elnöke, s a Menedzserek Szerbiai Szövetségének az alelnöke, Szerb Gazdasági Kamara,  a Telenor Alapítvány, a Fiatalok Integrációját végző Központ végrehajtó bizottságának tagja, a Szerbia Ipari Szenátusának és az Újságírók ellen elkövetett gyilkosságok után nyomozó bizottság elnöke és a Dél-kelet Európai Médiumok Szervezetének (SEEMO) a szerbiai koordinátora.