Konkrétan a Twitter a tálibok számára engedélyezi a bejegyzések közzétételét, ami miatt máris kritikák érik, amiért engedélyezik a bejegyzések közzétételét a tálibok számára. Emiatt a január végén Donald Trump, egykori amerikai elnököt kitiltó közösségi oldal döntésével szemben az amerikai republikánusok a felháborodásuknak adtak hangot.

A Facebook a Twitterrel szemben keményebb álláspontot képvisel, s kiderült az is, hogyan viszonyul a kérdéshez a Whatsapp, az Instagram, a Google, illetve a YouTube.

Miközben Kabul, illetve Afganisztán a tálib erők kezébe került a hétvégén, a közösségi hálózatok nehezen tudtak megbirkózni a szervezet jelenlétével a platformjaikon – írja elemzésében a The Guardian.

A Facebook a tálibokra terrorista szervezetként tekint, így a maga részéről évekkel korábban kitiltotta őket a közösségi oldalról, és ugyanez a helyzet a cég tulajdonában lévő Instagrammal is.

Ezzel szemben ugyancsak a Facebook tulajdonában lévő álló WhatsApp, , mivel a végpontok közötti titkosítás miatt nem lát bele az üzenetek vagy mellékletek tartalmába, és csak az olyan információk alapján tud fellépni a fiókok ellen mint például a felhasználónevek vagy profilképek, illetve a helyiek segítségére is számítanak.

A Google-höz tartozó YouTube látszólag semmilyen lényegi lépést nem tesz a terrorszervezet kommunikációjának visszaszorítására, ám a cég szóvivője kijelentette, a YouTube az amerikai szankciókra vonatkozó irányelveket alkalmazva döntött arról, hogy kinek lehet és nem lehet fiókja.

A probléma, amivel az amerikai kötődésű kommunikációs platformokat üzemeltető technológiai cégek szembe kerültek, igen összetett, de lényegében arról van szó, hogy a tálibok nem szerepelnek az amerikai külügyminisztérium külföldi terrorista szervezeteket felsoroló listáján.