A Freedom House legfrissebb jelentése szerint az idei év folyamán Szerbiában tovább csökkent az internet szabadsága – írja a Radar közéleti hetilap.

A jelentés szerint annak ellenére, hogy az ország magas szintű internet-hozzáféréssel rendelkezik, a weboldalakat is korlátozottan blokkolják és az alkotmány is erős védelmet biztosít az újságíróknak, az internet szabadságának csökkenéséhez több tényező is hozzájárult. Ezek közé tartozik a Telekom Srbija állami vállalat egyre dominánsabb helyzete a távközlési piacon, a kormánybarát híroldalak és a dezinformációs kampányokban résztvevő internetes trollok, akik dezinformációs kampányokban vesznek részt, valamint az újságírókkal szemben indított, közéleti részvétel elleni, stratégiai perek )(SLAPP-perek).

Szerbia a legjobb értékelést az internet korlátlan elérhetősége, a technikai vagy jogi infrastruktúra-kormány általi ellenőrzésének a hiánya, valamint a független, szabad és tisztességes szabályozói környezet megléte terén kapta. A jelentés kiemeli, hogy a szerb állam nem blokkolta, szűrte, vagy kényszerítette a szolgáltatókat ilyen intézkedések bevezetésére.
Ezzel szemben komoly gondot jelent az újságírók, szerkesztők öncenzúrája. Ez különösen elterjedt a kormánybarát szerkesztéspolitikát folytató sajtótermékek, ahogyan a helyi médiumok munkatársai esetében, mivel félnek a megtorlástól és az újságírók gyakran tisztában vannak azzal, hogy milyen témákról nem írhatnak szabadon. E egy személyazonosságának az eltitkolását kérő újságíró fogalmazta meg legtökéletesebben, aki szerint „amennyiben felmérjük a kockázatokat, a határok világossá válnak.”

A Freedom House interaktív térképe (klikk rá) Forrás: reedomhouse.org

Az internetes tevékenységek állami megfigyelése és a felhasználók magánéletének megsértése terén a tavalyi évhez képest romlott a helyzet. Civil szervezetek munkatársai váltak kémprogramokkal végrehajtott támadások célpontjává. A SHARE Alapítvány adatai szerint két NGO-szektorban dolgozó és a szerb kormányt bíráló személyt ért ilyen támadás. A Google fenyegetéselemző csoportja 2022 májusában arról számolt be, hogy a „kormány által támogatott szereplők” nagy valószínűséggel a Predator nevű fejlett kémprogramot használják a mobiltelefonokban tárolt információk megszerzésére.
A Szerb Haladó Párt (SNS) tagjai többször kommentáltak még meg nem jelentetett cikkeket és újságíróknak a forrásaikkal folytatott levelezését. Ezek az adatszivárgások gyakran a kormánypárti bulvársajtó címlapjain is megjelentek.
A szerb internet két legnagyobb problémája a széles körben elterjedt hackertámadásoknak való kitettség, amelyek a weboldalakat, a szolgáltatókat és egyéni felhasználókat egyaránt érintik, valamint gondot jelent az online információforrásoknak kormányzati vagy más befolyásos szereplők általi ellenőrzése.
A Meta még 2022 végén eltávolított egy 5.000 fiókból és több tucatnyi Facebookos és Instagramos csoportból álló hálózatot, amelynek tagjai koordináltan támogatásban részesítették Aleksandar Vučić köztársasági elnököt. A Riporterek Határok Nélkül pedig rámutatott az úgynevezett „csúf ikrek” kategóriába tartozó weboldalak számának növekedésére, amelyek közismert független sajtótermékeket imitálva, a kormánypárt tevékenységét támogató hírek közlésével okoztak zavart az olvasók körében miközben a kormánypárt munkáját támogató híreket közölnek.
A SHARE Alapítvány szerint Szerbia „az internet szabadságának határán van,” és az összegyűjthető 100 pontból 70-es pontszámmal értékelték az internetszabadságot.
A Freedom House idei globális jelentése itt olvasható el.