AZ RT Deustch adását a német médiahatóság utasítására egy héttel az indulása után távolította el németországi kínálatából az a televízió- és rádiócsatornák sugárzásával és egyéb műholdas távközlési szolgáltatásokkal foglalkozó, franciaországi központú Eutelsat. A német hatóság azzal érvelt, hogy a csatornának nem volt médiaszolgáltatási engedélye. A történtekre az orosz külügy felháborodottan reagált. Az orosz állami televízió a német hírportálján közölt állásfoglalásában úgy vélte, hogy a sugárzás beszüntetése a berlin-brandenburgi regionális média- és hírközlési hatóság (Medienanstalt Berlin-Brandenburg / MABB) „törvénytelen nyomásgyakorlása” révén történt.
Kifejtették: a MABB a „hatáskörén túlterjeszkedve” gondoskodott arról, hogy műholdon ne legyen elérhető az RT Deutsch, és megsértette a határokat átlépő televíziózásról szóló európai egyezményt, amelyet az Európa Tanács tagállamai – köztük Oroszország és Németország – fogadtak el és egyben közölték, hogy minden jogi lehetőséget megragadnak ahhoz, hogy az adást minél több platformon eljuttassák a nézőkhöz.
A MABB már korábban jelezte, hogy nem tartja jogszerűnek az RT berlini és moszkvai szerkesztőségében készített adás elindítását. Eva Flecken, a hatóság igazgatója a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak hétfőn adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a műsor tartalmával kapcsolatos problémák mellett van még egy gond, mégpedig az, hogy német médiahatósági engedély nélkül sugározzák.
Az RT Deutsch német nyelvű, a német piacot célozza meg, de „nem kértek és nem is adtak ki rá műsorszórási engedélyt” – fejtette ki a MABB vezetője, ismertetve, hogy már pénteken megindították a Németország területére szórt műholdas adás leállíttatását célzó hivatalos eljárást.
Ezzel szemben az RT azzal indokolja német műsorának jogosan történő sugárzását, hogy erre engedélyt kapott Szerbiától, a kábeles és műholdas sugározásra a határokat átlépő televíziózásról szóló európai egyezmény egy harmadik tagjától.
Az ügyből várhatóan hosszú jogi vita lesz, és a középpontban az a kérdés áll majd, hogy az egyezmény mely részes állama rendelkezik elsődleges joghatósággal – nyilatkozta a történések kapcsán a Deutschlandfunknak Mark Cole, a luxemburgi egyetem médiajogásza, aki szerint az a tagállam az illetékes, ahol a műsorszolgáltató székhelye van, ezért a MABB várhatóan arra igyekszik majd rámutatni, hogy az RT Deutsch műsorának előállításához „egész struktúrákat” – televíziós újságírókból álló személyzetet, irodákat – tartanak fenn Berlinben.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdán közzétett kommentárjában a történteket „célirányos, politikai indíttatású médiaszegregációnak” és „nyilvánvaló cenzúrának” minősítette. Kifogásolta, hogy az olyan jogvédő intézmények, mint az ENSZ, az Európa Tanács és az EBESZ szakosított szervei, szemet hunytak a történtek felett.
Az orosz TASZSZ hírügynökség háttér-összefoglalója szerint a luxemburgi médiahatóság augusztus közepén megtagadta az RT-től a német nyelvű sugárzási engedélyt, arra hivatkozva, hogy a német nyelvű szolgálat munkatársainak jelentős része Berlinben dolgozik, ezért a német közönség számára terjesztett tartalmak a német joghatósága alá tartoznak.