Robert Fico szlovák miniszterelnök felülvizsgáltatja néhány sajtóorgánum belépési jogát a pozsonyi kormányhivatal épületébe. Az amúgy a kitiltásban érintett Napunk, a Denník N magyar nyelvű hírportálja cikkéből kiderül, az intézkedés a napilap mellett a Markíza televíziót, a Sme-t, valamint az Aktualityt érinti. Fico szerint ezek a médiumok közvetlenül ellenségesek, mivel “gyűlöletet terjesztenek pártja, a Smer ellen”.
Az érintett médiumok munkatársai a szlovák napilap írása szerint hétfőn még bejutottak a a szlovák kormányülésre, azóta pedig nem volt alkalom, amiért odamentek volna, így nem tudni, már hatályos-e a médiumok kizárása. A lap megjegyzi, hasonló intézkedés korábban a Smer vezette kormányok idején nem volt életben, az újságírók – a magyar gyakorlattal ellentétben – mindig szabadon beléphettek a kormányhivatal épületébe, ahol a kormányülések előtt és után rendszeresen kérdezhették a kormány tagjait
Fico bejelentésére reagált a Riporterek Határok Nélkül újságíró szervezet is, amely közleményében azt írja, “aggódnak a szlovákiai sajtóra nehezedő politikai nyomás miatt. Helytelenítik Ficónak az említett szerkesztőségek elleni támadását és arra hívják fel a figyelmet, hogy a Smer és a vele kormányzó SNS is rendszeresen nem válaszol ezen médiumok újságíróinak kérdésére. Arra is emlékeztetnek, hogy Fico még a választási kampány során bojkottálta a Markíza televíziót, nem ment el a politikai vitaműsoraikba. Az SNS pedig nem ad interjúlehetőséget a kérdéses sajtóorgánumok többségének.
Fico tervét a Facebookon Zuzana Čaputová szlovák államfő is bírálta.
“A sajtó munkájának része, hogy bírálják a politikusokat” – fogalmaz közösségi oldalán a köztársasági elnök. Majd arról ír, ugyan a politikusoknak kellemetlen lehet a sajtóból érkező bírálat, de a demokrácia számára a szabad média lére elengedhetetlen. Čaputová ezen túl elutasítja, hogy a társadalmi szereplőket valaki a „barátságos” és „ellenséges” kategóriákba sorolja, mivel szerinte az ország már így is eléggé megosztott. Egyben rámutat, minden szereplő, amely a rá vonatkozó törvényeket és egyéb szabályokat betartja, legitim. „Ezt pedig a mindannyiunk által oly nagyon áhított tiszteletteljes együttélés egyetlen útjának tartom” – szögezte le az egyébként leköszönőben lévő államfő.