Magyarországon viszonylag erős a Nyugat-ellenes hangulat, amit a többi régiós országgal ellentétben a kormány és a fősodrú média is terjeszt. A magyarok bíznak a NATO-ban és az EU-ban, a Magyar Honvédségben viszont egyáltalán nem, és a kormány népszerűsége is visszaesett a tavalyi választás óta – derül ki egy friss felmérésből – közli a Szabad Európa Rádió hírportálja
A Globsec nyolc régiós országban – Bulgáriában, Csehországban, Lengyelországban, Lettországban, Litvániában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában – kérdezte az embereket háborúról, nemzetközi kapcsolatokról, a kormányba és a médiába vetett bizalomról, valamint Orbán Viktorról.
Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, jelentősen nőtt az Európai Unió és a NATO támogatása a régióban, és a trend továbbra is tart. A közép- és kelet európai országok többségében a társadalom jelentős része abban is követi vezetőit, hogy nyíltabban igyekszik elhatárolódni az autokratikusabb rezsimektől, és határozottabban lépne fel egyéb külpolitikai kérdésekben is – írja az elemzés.
A magyar közvélemény viszont a többi régiós országhoz képest kevésbé okolja Oroszországot a háborúért, és kevésbé is tekinti Oroszországot biztonsági fenyegetésnek.
Az elemzés szerint ebben jelentős szerepe van a kormány folyamatos kampányának és az „államilag ellenőrzött médiának” – miközben a magyarok szerint a kormány befolyásolja leginkább, mi jelenik meg a sajtóban.
Míg a legtöbb országban a mainstreamnek tekintett médiában megbízó emberek inkább hibáztatták Oroszországot a háborúért, addig Magyarországon éppen fordított a helyzet.
Bizalom a médiában és a hatása
A régióban általánosságban alacsony a médiába vetett bizalom. Magyarországon a legalacsonyabb 27 százalékkal, de mindössze három olyan ország van (Románia, Lettország, Csehország), ahol többségben vannak azok, akik bíznak a médiában. Ehhez képest minden országban többen vannak, akik úgy gondolják, hogy náluk megvalósul a médiaszabadság: azaz ha valaki úgy gondolja, hogy országában szabad a média, ez nem jelenti azt, hogy meg is bízik benne. Magyarországon viszont azok is kevesen vannak, akik szabadnak gondolják a médiát. A magyar 47 százaléknál csak Lengyelországban (43 százalék) és Bulgáriában (31 százalék) mondják kevesebben, hogy országukban szabad a média.
A megkérdezett magyarok 63 százaléka mondta azt, hogy a kormány van a legnagyobb hatással arra, mi jelenik meg a médiában, 30 százalék szerint magyar oligarchák és pénzügyi csoportok befolyásolják a médiában megjelenteket, 15 százalék szerint pedig inkább az egyházak.
Az alábbi ábrán látszik, hogy azok, akik bíznak a médiában, nagyobb eséllyel tartják Oroszországot felelősnek a háborúért. Ez alól viszont kivétel Magyarország. Erre az lehet a magyarázat, hogy míg a többi országban a mainstream, fősodratú média nem közvetíti az oroszbarát álláspontot a háborúval kapcsolatban, addig Magyarországon a kormány befolyása alatt álló közmédia és a mainstreamnek tartott kormánypárti sajtó is inkább a Kreml-barát véleményeknek ad teret.
Ehhez kapcsolódóan: Orbán Viktort a sajtószabadság ellenségei közé sorolta a Riporterek Határok Nélkül.
A teljes jelentés itt olvasható el, illetve tölthető le.