Az Európai és Nemzetközi Újságírószövetség (EFJ és IFJ) hétfőn elítélte az orosz hatóságoknak a Újságírók és Médiamunkások Szakszervezete (JMWU) bezárására tett kezdeményezését, s felszólították az oroszokat, hogy vessék el az orosz újságírószakszervet szemben indított perüket.

Maja Sever, az EFJ elnöke sajtóközleményben kijelentette, hogy a JMWU felszámolása céljából indított bírósági eljárás a politikai per minden jellemzőjét magán viseli, majd pedig hozzáfűzte, hogy az EFJ határozottan elítéli az orosz civil szervezetek széleskörű felszámolásának a politikáját, különösen azon szervezetek esetében az orosz állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságához, illetve a független információkhoz való jogait védelmezik.

A JMWU felszámolását kezdeményező jogi eljárást a moszkvai ügyész indította el, amiről a múlt héten értesült a szakszervezet. Az ezt megelőző vizsgálattal pedig májusban értesült a JMWU.

Ekkor a moszkvai ügyész-helyettes számos hivatalos okirat benyújtását követelte, beleértve a szakszervezet közgyűlése javaslatainak, a vezetőségi ügyészségek jegyzőkönyveinek, a szervezet pénzügyi beszámolóinak, tevékenységéről szóló beszámolók átnyújtását követelte a szakszervezettől.

Ezután a moszkvai ügyészhelyettes számos dokumentum benyújtását követelte, köztük a JMWU közgyűlési javaslatait, a vezetőségi ülések jegyzőkönyveit, a szervezet beszámolóinak részleteit, valamint a szervezet találkozóinak, szemináriumainak, kerekasztal-beszélgetéseinek, oktatásának és sajtómegjelenésének részleteit. képviselői.

Tekintettel arra, hogy mindössze egy nap állt a rendelkezésükre a nagy mennyiségű okirat összegyűjtéséhez, Igor Jasin, a JMWU társelnöke az ügyészségnek adott válaszában ésszerű határidőt kért a követeléseik teljesítésére.

Emellett a moszkvai ügyészségen a szakszervezeti vezetőket is kihallgatták.

A bíróság a múlt héten hozott döntést a szakszervezet elleni megelőző intézkedések bevezetéséről, azaz tevékenységének felfüggesztéséről, amiről szóló előkészítő ülést a mai napra tűzte ki.

Az EFJ és az IFJ közleményében arra is rámutat, hogy az orosz újságírószakszervezet ellen közigazgatási eljárást is indítottak a szervezet honlapján közzé tett, „a Donyeck és Luhanszk köztársaságot védelmében zajló különleges katonai művelet menetéről szóló hamis információk miatt. Emiatt a szervezet vezetőire 200 ezer (3100 euró) -, magára a szervezetre pedig félmillió rubeles (7700 euró) pénzbüntetést is kiszabhatnak.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) idei jelentésében és a médiaszabadság világindexe szerint Oroszország a 180 országot magába foglaló listán a 155. helyen áll, és emiatt a RSF a sajtószabadság terén nagyon rossz helyzetben lévő országok csoportjába sorolja.

Az RSF bejelentette azt is, hogy Oroszországban, Ukrajna 2022 februári inváziója után, „majdnem az összes független médiumot betiltottak, blokkoltak és/vagy pedig „külföldi ügynöknek” nyilvánítottak.