A fennállásának 115. Évfordulóját ma ünneplő Nasha Nivát a Belarusz Tájékoztatásügyi Minisztérium követelésére a Minszki Körzeti Bíróság szélsőségességgel vádolta meg és tiltotta be.
A fehérorosz hatalom a Nasha Niva internetes változatát már ez év júliusában tiltotta be, ezt követően pedig Jahor Marcinovicsot a lap főszerkesztőjét és Andrej Skurkát, a lap egyik újságíróját is letartóztatták, akik a mai napig őrizetben vannak.
A bíróság mostani döntése értelmében bárki, aki megjelenteti, vagy pedig megosztja a lap írásait, hét évig terjedő börtönbüntetést kaphat. A fehérorosz hatóságok eddig 29 belarusz újságírór vettek őrizetbe, akik vagy a büntetésüket töltik le, vagy pedig a bírósági eljárás kezdetére várnak.
Az újságírók túlnyomó része elhagyta az országot és interneten jelentetteknek meg, azzal, hogy állandóan változtatják domainjüket, nehogy blokkolják őket.
Andrej Basztunec, a Fehérorosz Újságírók Egyesülete elnöke szerint a hatalom folytatja a független médiumok megsemmisítését, azzal, hogy mindegyiket szélsőségesnek nevezi.
–Fehéroroszországban a helyzet a kubainál, vagy pedig az iráninál is rosszabb, s lassan az észak-koreai helyzetre kezd hasonlítani – tette hozzá.
A Nasha Nivát 1907-ben alapították majd 1991-ben újjáalapítottak. A Nasha Niva kulturális szimbólummá vált, a tankönyvekben pedig fehérorosz kulturális örökségként emlegetik, mivel az újság a fehérorosz irodalom kiadójaként és a fehérorosz nyelvű újságírás úttörőjeként játszott komoly szerepet. 1906 és 1915 között az újság heti rendszerességgel jelent meg. 1991-től 1995-ig havonta egyszer jelent meg, 1996-ban visszatérve heti rendszerességgel, majd 1997 és 1999 között kéthetente. 1999-ben a lap ismét hetilap lett. A Nasha Niva Online (nn.by) 1997-ben jött létre. 2017-re ez lett a leggyakrabban látogatott fehérorosz nyelvű webhely. A hetilap nyomtatott, illetve az internetes kiadása is részletesen tudósított a fehérorosz kormányellenes tüntetésekről.