Egy fiatal sikerrel perelt be több kiadót, amiért elmondása szerint azok hagyták, hogy Facebook-bejegyzéseik alatt személyét sértő, rágalmazó kommentek is megjelenjenek.
Ausztrália legfelsőbb bíróságának döntése értelmében az ausztrál médiacégek felelősségre vonhatók azon gyalázkodó kommentek miatt, melyeket olvasóik írnak posztjaik alá a közösségi médiában – írta a BBC nyomán a 444.hu.
Ezúttal egy 2016-ben elkezdődött eset kapcsán döntöttek, amikor is egy tévériportból kiderült, hogy egy 17 éves fiatallal, Dylan Vollerrel milyen embertelen módon bánnak a fiatalkorúak börtönében. A botrányról rengeteg cikk született, melyeket a sajtótermékek megosztottak közösségi médiás felületeiken. Ezek alatt a felhasználók Vollerre vonatkozó kommenteket is írtak.
Voller a Sydney Morning Herald, a The Australian és a Sky News Australia médiaszolgáltatóit perelte be, állítása szerint azért, mert hagyták, hogy a személyét érintő, rágalmazó kommentek is megjelenjenek a posztok alatt. Az alperesek az eljárás során azzal érveltek, hogy nem felelősek a kommentekért, és nem lehet a kiadókat a kommentek kiadójának is tekinteni – ahhoz ugyanis ismerniük kellene a kommentelők állításait és szándékait.
Ezt 2019-ben Új-Dél-Wales tartomány legfelsőbb bírósága elutasította, az ausztrál legfelsőbb bíróság viszont a napokban fenntartotta a korábbi ítéletet.
A bíróság állítása szerint azáltal, hogy egy médium létrehoz egy Facebook-profilt, és oda híreket posztol, „megkönnyíti, bátorítja, és ezáltal segíti, hogy a felhasználók kommenteket tegyenek ott közzé”.
Voller ügyvédje történelmi lépésnek nevezte a döntést abban, hogy megvédjék az embereket a kíméletlen támadásoktól a közösségi médiában. A sajtó viszont úgy gondolja, hogy ez csak tovább szigorított a már most is eléggé korlátozó, rágalmazásokra vonatkozó törvényen, valamint a sajtószabadságot is korlátozza.