Az Országgyűlés elfogadta a Tisza Párt képviselőinek javaslatát, amely alapjaiban alakítja át a magyar közmédia szervezeti és működési rendszerét. A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény, valamint több kapcsolódó jogszabály módosítását 145 igen és 39 nem szavazattal hagyták jóvá. – írja az Index.hu.
A Hantosi István, Melléthei-Barna Márton és Kulcsár Krisztián tiszás képviselők által benyújtott javaslat értelmében megszűnik a Közszolgálati Közalapítvány. Helyét a Független Közmédia Testület veszi át, amely az új közszolgálati médiavállalatok feletti tulajdonosi jogokat gyakorolja majd.
A közmédia jelenlegi szerkezete szintén jelentősen megváltozik. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, vagyis az MTVA beolvad a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-be. Az egyesüléssel létrejövő társaság Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt. néven működik tovább. Ez az intézmény látja el a közszolgálati rádiós, televíziós, audiovizuális és digitális médiaszolgáltatási, valamint műsorgyártási feladatokat.
A jogszabály visszaállítja az önálló nemzeti hírügynökséget is. Az MTI Nonprofit Zrt. különálló közszolgálati médiatartalom-szolgáltatóként működik tovább, vagyis szervezetileg elkülönül a rádiós és televíziós közmédiától.
A megszűnő MTVA helyett Sajtóalapot hoznak létre, amelynek feladata nem a közmédia közvetlen működtetése lesz. Az alap a tervek szerint a független médiatartalom-szolgáltatókat, a közösségi médiaszolgáltatásokat, a közszolgálati műsorokat, valamint az etikus újságírás normái szerint működő sajtótermékeket támogathatja.
MEGSZAVAZTÁK A MAGYAR KÖZMÉDIA ÁTSZERVEZÉSÉT