Mintegy hatvan munkatársától vált meg a Mandiner, így a jobboldali lapot a jövőben 48 fős szerkesztőség készíti tovább – írja a Media1.. Az elbocsátások újságírókat, hírszerkesztőket, rovatok munkatársait és videósokat egyaránt érintettek.
A Mandinernél maradó 48 munkatárs feladata lesz a lap további működtetése.
A Mathias Corvinus Collegium Alapítványhoz tartozó kiadványnál végrehajtott leépítés része annak a szélesebb körű átalakulási folyamatnak, amely a magyarországi választásokat követően a kormányközeli médiában kezdődött. Az MCC 2024 végén vette át a Mandiner kiadását a Mediaworkstől, illetve a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványtól.
A mostani elbocsátások időzítése egybeesik az MCC működését is érintő politikai és jogi változásokkal. A magyar parlament a múlt héten elfogadta azokat a jogállamisági és átláthatósági feltételeket, amelyek teljesítése szükséges az európai uniós források felszabadításához. Az intézkedések részeként előkészítik a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok, az úgynevezett kekvák jelenlegi rendszerének kivezetését is.
A Mandinernél végrehajtott leépítés újabb állomása a jobboldali médiaportfólió jelentős átszervezésének. Az elmúlt hetekben a Mediaworksnél mintegy négyszáz belsős munkavállalót érintő elbocsátási hullám indult. Megszűnt a Bors napilap, felfüggesztették a Ripost.hu és a Metropol.hu működését, valamint több megyei napilap nyomtatott kiadását is leállították.
A PestiSrácok teljes, mintegy húszfős szerkesztőségét elbocsátották, de jelentős létszámcsökkentés történt az Origónál és a Magyar Nemzetnél is. Ez utóbbi lap a korábbi napi megjelenés helyett a jövőben hetilapként működik tovább.
A jobboldali média helyzetére reagálva Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya kedden nyílt levélben fordultak a magyarországi „nemzeti tőkésekhez”. Arra kérték őket, hogy pénzügyi támogatásukkal járuljanak hozzá egy általuk minőséginek nevezett jobboldali médiaportfólió fenntartásához és hosszabb távú működtetéséhez.