Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) világszerte, így Szerbiában is beszünteti a projektek finanszírozását és így a civil szervezetek és a helyi médiumok a következő 90 napban nem számíthatnak adományokra és támogatásokra. Ezt a kormányzó párt vezetése és a hatalomhoz lojális bulvársajtó is örömmel fogadta. Ezek azonban figyelmen kívül hagyták azt a fontos tényt, hogy Szerbiában az USAID által biztosított források jelentős része közvetlenül az államhoz került.
A projektek finanszírozásának három hónapos felfüggesztéséről Donald Trump újraválasztott amerikai elnök adminisztrációja döntött.
A következményeket a világ számos fejlődő országában érezni fogják, így Szerbiában is, ahol a civil szervezetek – legyen szó oktatásról, kultúráról vagy jogállamiságról – súlyos kihívások elé néznek.
Mihailo Pavlović szerbiai jogász az N1 hírportálnak nyilatkozva ez részben váratlan döntés volt és megjegyezte, hogy már ugyan szó volt róla, de sosem gondolták, hogy ilyen mértékben és ilyen módon valósul meg.

„Tekintve a projekt célját és eddigi működését, úgy tűnik, hogy a legnagyobb kárt a végső kedvezményezettek szenvedik el” – nyilatkozta.

Vagyis, leginkább a polgárok szenvedik meg Trump döntését, hiszen az USAID által biztosított pénz közvetlenül az életkörülményeik javítására szolgált, ugyanis, amit a szerb állam nem tudott számukra biztosítani, azt részben az USAID finanszírozta.
Emellett az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége a helyi, független és professzionális médiát is támogatásban részesítette. Ezeket az államnak kellene támogatnia, de az
állami pályázatok szabálytalanságai miatt ez a segítség gyakran elmaradt.
„Ez komoly hatással lesz a túlélésükre. Maga Trump kifejezetten ellenséges a médiával, különösen a valódi, bejegyzett sajtóorgánumokkal szemben,. Attól tartok, hogy ez költségcsökkentéseket is eredményezhet, és talán hosszú távon is érezhető lesz” – mondta Tamara Filipović, a Szerbiai Független Újságírók Egyesületének (NUNS) képviselője és hozzáfűzte, hogy e döntés következményeinek az enyhítésére most európai adományozókra számítanak.
Azok a médiumok, amelyek aállami támogatást kapnak – miközben rendszeresen megsértik az újságírói etikai kódexet –, üdvözölték Trump lépését. A Szerb Haladó Párt (SNS) a vezető tagjaival együtt ünnepel: szerintük a civil szervezetek számára „fekete nap” virradt.
A több civil szervezettel is együttműködő Mihailo Pavlović jogász, azonban arra emlékeztett, hogy az USAID egyik legnagyobb támogatottja maga a szerb állam volt.
„Példaképpen ha bemennek egy bíróságra, nehezen találnak olyan számítógépet, széket, asztalt vagy bármilyen berendezést, amin ne lenne egy matrica, amely azt jelzi, hogy ezek beszerzését az EU vagy az USAID finanszírozta” – hangsúlyozta a jogász és hozzáfűzte, hogy ez az USAID hivatalos honlapján is ellenőrizhető, és az itt feltüntetett adatok szerint csak 2023-ban az ügynökség, főleg a a civil szektor, a kormány, a vállalkozások, az egészségügy és az energetikai rendszer támogatására több mint 33,5 millió dollárt fektetett be Szerbiába.