A Pulzus Kutató és az Economx.hu közös felmérése szerint a magyarországi lakosság óriási többsége kapcsolja el az aktuálisan nézett csatornáról, amikor reklámot sugároznak, azonban a többség azt is bevallotta, hogy vásárolt már terméket hirdetés hatására. – írja a gazdasági hírportál.
A válaszadók vékony többsége, 51 százalék úgy felelt, hogy vett már meg terméket úgy, hogy egy reklám keltette fel a figyelmét. Különösen igaz ez a férfiakra, akik 52 százalékban cselekednek így.
Kifejezetten a legfiatalabb (18-39 évesek) korosztályra jellemző ez az attitűd, ugyanis ők képviseltetik magukat legnagyobb arányban (63 százalék) ebben a kérdésben.
A középkorúak (40-59 évesek) 47 százaléka cselekszik így, a legidősebbek (60+ éves) a legkevésbé (40 százalék). Vagyis minél idősebb az ember, annál kevésbé van hatással rá a reklám.
Ami az iskolai végzettséget illeti: a legnagyobb arányban a diplomások képviseltetik magukat (61 százalék), őket követik a középfokú- (58 százalék), majd az alapfokú végzettségűek (44 százalék). Tehát minél magasabb végzettsége van valakinek, annál inkább jellemző rá, hogy reklámok hatására (is) vásárol.
A legnagyobb mértékben (64 százalék) a vármegyeszékhelyen élőket babonázzák meg a reklámok, a legkevésbé pedig a községben élőket (46 százalék).
A felmérés második kérdése az volt, hogy a válaszadó az eredetileg tervezettnél többet költ-e reklámok hatására.
A legtöbb résztvevő (43 százalék) azt válaszolta, hogy soha nem költ reklámok miatt pluszban, 36 százalék úgy nyilatkozott, hogy ritkán, de előfordul, hogy hirdetések hatására költ, 6 százalék pedig azt mondta, hogy kifejezetten sűrűn ad ki több pénzt a tervezettnél a reklámok miatt.
Ez utóbbi kategóriában a férfiak vannak többen (7 százalék) a nőkhöz képest (5 százalék), a hölgyek ugyanis kifejezetten elzárkóznak a reklámok hatására gyakorolt vásárlásoktól (48 százalék), míg az uraknál csak 37 százalék mondta azt, hogy soha nem költ reklám hatására.
A legtöbbet költők a fiatalok (18-39 évesek) kategóriájában találhatók (11 százalék), akik pedig teljesen elzárkóznak a reklámok elől, 62 százalékban a 60+-os korosztályból képviseltetik magukat.
Azt is megkérdezték a résztvevőktől, hogy mennyire idegesítik őket a reklámok a tv-ben?
A legtöbbjük, 50 százalék azt felelte, hogy elkapcsol a csatornáról, ha a műsor közben reklámot sugároznak, 21 százalék néha kapcsol el, 16 százalék soha nem kapcsol el, mert elmondása szerint nem zavarja őt a reklám, 10 százalék pedig ritkán kapcsol el, mert figyeli a reklámokat.
A nemek aránya gyakorlatilag nem bontható szét, hiszen a férfiak 51, míg a nők 49 százalékban kapcsolnak el, a soha nem kapcsol el kategóriában viszont a nők 17 százalékkal vezetnek a férfiak (14 százalék előtt).
a reklámok a 60+-osokat zavarja leginkább, ugyanis ők kapcsolnak el a legmagasabb arányban (61 százalék), a középkorúak (40-59 évesek) viszont szívesen megnézik a reklámokat is.
A legnagyobb mértékben (59 százalék) a budapestiek mondták, hogy minden esetben elkapcsolnak a reklámokról, a községben élők (19 százalék) viszont soha nem kapcsolnak el, kifejezetten érdekli őket a hirdetés.
A felmérés készítői felvetették kérdésként azt, is, hogy be kéne-e tiltani a reklámokat a. A megkérdezettek 23 százaléka szerint elég lenne csak korlátozni a reklámokat, hogy ne legyenek túl zavaróak, 20 százalék viszont azt mondja, hogy igen is be kell tiltani őket. 19 százalék úgy gondolja, hogy csak bizonyos típusú hirdetéseket kellene korlátozni, 4 százalék szerint pedig jó minden úgy, ahogy van.
Az adatokból kiderül az is, hogy leginkább a nőket zavarja a tv-ben a reklám, ugyanis a tiltók (21) és a korlátozók (54) kategóriájában is ők vannak többen.
A legtöbben (24 százalék) a fiatalok közül gondolják úgy, hogy véget kell vetni a reklámozásnak, a leginkább (59 százalék) pedig a 60+-osok korlátoznának.