Az első magyarországi Reporter Slamben a pénzügyi-gazdasági újságíró Brückner Gergely (Telex), a szervezett bűnözésről és titkosszolgálatokról író Dezső András (HVG), a nemzetközi oknyomozásokban közreműködő Kálmán Attila (Investigate Europe), valamint a vidéki Magyarország krónikása, Katus Eszter (Átlátszó) vesz részt. A történeteiket Litkai Gergely humorista összekötő szövegei foglalják keretbe.
Az eredeti német formátumot 2016-ban mutatták be, azóta közel 800 újságíró osztotta meg élőben a történetét.
A Reporter Slam a stage (vagy live) journalism ismérveit követi, ami a 2000-es évek derekán jelent meg a médiaipar válságának elmélyülésével, melynek során a nyomtatott sajtónak, illetve a klasszikus újságírásnak is egyre inkább csökkent a befolyása és megingott az üzleti modellje.
A stage journalism klasszikusa a San Franciscóban 2009-ben indult Pop-Up Magazine, melyben újságírók, fotósok, rádiósok mesélik el valós, ám sosem publikált történeteiket. De hasonló formátum Finnországban (Black Box), Dániában (Zetland), Belgiumban és Franciaországban (Live Magazin), Nagy-Britanniában (Sunday Papers Live), Spanyolországban (Diario Vivo) és Romániában (DOR Live) is létezik.
Bogár Zsolt, a Magyar Narancs egykori oknyomozó újságírója jelenleg a DW Magyar szerkesztője, egyben a Reporter Slam magyarországi meghonosítója szerint A műfaj eredeti német verziójának specialitása, hogy az újságírókat megversenyezteti, melyikük története érdemli ki a legnagyobb tapsot a közönségtől – az az újságíró nyeri el ugyanis a SLAMpion címet, azzal, hogy a magyar változatban nem méretkeznek meg egymással az újságírók, ezzel szemben inkább arra törekednek, hogy hogy a különböző profilú újságírók tanulságos és szórakoztató történetein keresztül megmutassuk, hogyan dolgozik egy újságíró.
–Amikor fake news-oznak meg politikai bérencezik az újságírókat, nagyon fontos, hogy az emberek lássák ezeket az újságírókat szemtől szemben és megértsék, hogyan dolgoznak ők valójában
– mondta el Bogár Zsolt.