Kiadta a legfrissebb demokrácia-jelentését a posztszovjet térség országairól az amerikai központú, a demokrácia és a politikai szabadságjogok helyzetének monitorozásával foglalkozó nonprofit szervezet, a Freedom House (FH), ami szerint Magyarország a Freedom House indexében már 2019-ben átcsúszott a demokráciák sorából a hibrid rezsimek közé. Választásokat ugyan tartanak, de a demokratikus intézmények törékenyek, és nem minden körülmények között érvényesülnek a politikai és polgári szabadságjogok.
Az idei jelentés az első a XXI. században, amikor a régióban a hibrid rezsim az uralkodó berendezkedés, nem pedig a demokrácia.
A jelentés megállapította, hogy a hibrid rezsimek sorát olyan demokráciákban megválasztott vezetők gyarapítják, akik a hatalom tényleges monopolizálása érdekében feladták a liberális demokratikus elvek iránti elkötelezettségüket.
A Freedom House hat kategóriában vizsgálta az egyes országokat – ezek a demokratikus kormányzás gyakorlata, a választási rendszer, a civil társadalom állapota a független média helyzete, az önkormányzatok mozgástere, valamint az igazságszolgáltatás és a bírói munka szabadsága.
Az FH most publikált adatai szerint Magyarország a médiafüggetlenség területén rontott a mutatóján, és 3,68-as összesített mutatóval rendelkezik.