A Balkáni Oknyomozó Újságírói Hálózat (BIRN) politikai mélyelemzésekkel, kutatásokkal foglalkozó oknyomozó írásokat tartalmazó hírportálja az idén is elkészítette azon, a térségben élő személyek, illetve szervezetek listáját, akik tevékenységükkel változásokat sikerült elérniük a közösségükben.

Az idei hőslistán egy humanitárius szimbólumnak tekintett török rockzenész, árvákat gondozó és nevelő észak-makedón újságírónő, a sajtószabadságért kiálló és ennek a nevében tevékenykedő görög újságíró-hálózat, a koszovói nők jogaiért küzdő pszichológusnő, emberek kimentésének közben életét vesztő albán biztonsági őr, szerbiai rászorulóknak díjmentesen egytálételt készítő civil szervezet, a montenegrói folyókon vízerőműveket építő vállalkozók ellen küzdő helyi közösségi elöljáró, senki földjén rekedt illegális bevándorlóknak segítséget nyújtó lengyel falubeliek, az egykori szlovák miniszterelnök kétes orosz védőoltás üzletét megakadályozó intézetvezető, a bolgár LGBT+ jogokért küzdő ügyvédnő, az rendfenntartó szervek által fizikailag bántalmazott illegális bevándorlók jogait védő horvát ügyvédnő és feminista szatirikus oldalt működtető bosnyák PR és kommunikációs menedzser és lapszerkesztő mellett az idei hőslistán helyet kapott a magyarországi Nyomtass Te is! kiadvány és mögötte álló mozgalom.

A lapot eredetileg a KESMA-ra adott „válaszreakcióként” indították, és ma már 500 magyar településen van jelen.

A kiadvány a Balkan Insight 2021-es „emberek, akik változást értek el” nevet viselő „hőslistájára” került fel – számolt be az Azonnali.
A Nyomtass Te is! lapot László János alapította a 2018-ban elindított, s több száz médiamárkát a keretei között tudható, kormánypárti propagandát terjesztő Közép-európai Sajtó és Média Alapítványra (KESMA) egyfajta válaszreakcióként, s amely egyfajta ellenpontot képvisel nagy mennyiségben terjesztett kormányzati propagandatartalmakkal szemben.

„Amikor a kormány átvette az összes regionális újságot, elszigetelték a vidéki embereket a valódi, tényeken alapuló információktól. Olcsó és hatékony eszközre volt szükségünk” – fogalmazott az alapító.

A Nyomtass Te is! lapot eredetileg spontán akarták terjeszteni, és ingyen letölthetővé tenni, azonban rájöttek, hogy a terjesztés a kulcs; aktivisták nyomtatták és vitték a szegényebb települések házaihoz a nagyon egyszerű, négy oldalból álló lapot.

A Nyomtass Te is! 500 magyar településen van jelen, és folyamatosan keresik az aktivistákat, valamint várják az adományokat. A Balkáni Oknyomozó Újságíró Hálózat (BIRN) által összeállított idei listára a Nyomtass Te is! mellett többek között felkerült Haluk Levent török rockzenész, az Anatóliai Ember és Béke Platform (Ahbap) alapítótagja, aki a szervezeten keresztül mintegy 8 millió eurót gyűjtött össze többek között az idei nyáron dúló törökországi erdőtüzek károsultjai számára, de ezenkívül Franciaországtól kibérelt egy tűzoltó helikoptert is, amit a török erdészeti minisztériumnak adományozott, hogy ezzel is megfékezzék az erdőtüzeket. Az Ahbapnak 47 ezer önkéntese van Törökország egész területén, akik szükség esetén egészségügyi és élelmezési ellátással, illetve anyagi eszközökkel is segítenek a rászorulókon, ezenkívül pedig többszáz egyetemista számára biztosít ösztöndíjat.

Haluk Levent Forrás: Wikimedia Commons

A listázottak között van Cece Nikolova észak-makedóniai újságírónő és műsorvezető, a 4U árvákat támogató nemkormányzati szervezet alapítója is, ahogyan a görög Alterthess újságíró hálózat is, amely a mainstream médiumok által elhallgatott dolgokat tárják fel és közlik a nyilvánossággal.

Cece Nikolova Forrrás: Nova.rs

Koszovóról Eurisa Rukovici 27 éves pszichológus került fel a „hősök listájára”, aki a koszovói háború idején 13 évesen szüleivel az Egyesült Államokba menekült. Miután viszont visszatért a hazájába, forradalmosította a női mozgalmat, s a médiumokon keresztül tájékoztatott a nőkkel szembeni erőszakos cselekedetekről, majd pedig elindította saját Grazetta feminista hírlevelét, ami Koszovón egyfajta virtuális szenzációvá vált 2021 -ben.

A néhai Arjan Salaj Albániát képviseli listán. Arjan 33 évesen vesztette életét, miután biztonsági őrként 25 embert mentett ki egy lángba borult üzletközpont raktárhelyiségéből, neki viszont nem sikerült megmenekülnie. Holttestét három napig tartó kutatás után találták meg

Arjan Salaj Forrás: Albeu.com

.

Szerbiát a Solidarity Kitchen nemkormányzati szervezet képviseli a listán, melynek aktivistái a koronavírusjárvány kitörését követően tavaly április óta élelmiszert és más segélyt biztosít a rászorulók számára. A „Szolidaritás konyhát” Aleksandar Vraćalić-Kale alapította.

–Nem volt rendes munkám, de mivel volt tető a fejem felett és némi megtakarítással is rendelkeztem, több barátommal karöltve el kezdtünk főzni és ételt szállítani a rászorulóknak, de élelmiszercsomagokat is szállítottunk azoknak, akik maguk is tudtak főzni – nyilatkozta Vraćarić a BIRN-nek. A szervezetnek azóta 250 tagja van, akik több mint 40 ezer egytálételt és többezer élelmiszercsomagot szállítottak le megalakulásuk óta. A szervezet a működése során a közvetlen demokratikuságra törekszik, és nincs hierarchia a csoporton belül, s adományokat sem fogadnak el a politikusoktól, illetve a vállalatoktól. 2021 novemberében a SK aktivistái hívták fel a Ji Gyin kínai gumiabroncsgyár építezésén dolgozó vietnámu munkások sanyarú életkörülményeire, és SK néhány tagja több munkást ki is menekített az építkezési területről.

 

Montenegróból  Milovan Labović és Kraljska Bara falucska lakosai kerültek a hősök listájára. Labović a kis település lakóival együtt 2020 júliusa óta tiltakozik a Komovi Nemzeti Park területén lévő Ljubaštica, Crnja és Crni Potok folyócskákra tervezett mini vízierőművek kiépítése ellen.

Forrás: Vijesti.me

Lengyelországot a lengyel-belarusz országhatár közelében élő községek lakosai képviselik, akik a lengyel kormány akarata ellenére segítséget nyújtanak a senkiföldjén ragadt bevándorlóknak. A helybéliek vízzel, szárazruhával, és orvosi ellátással segítik a menekülteket, s civil szervezetet alapítva igyekeznek segíteni rajtuk.

Szlovákiából Zuzana Batova, az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet vezetőjeként került fel a listára, aki a pandémia elején görcsösen ragaszkodott a nem regisztrált gyógyszerek megfelelő jóváhagyási és érvényesítési folyamatához, ugyanakkor az akkori, a Szputnyik V védőoltást személyesen importálni szándékozó szlovák miniszterelnök verbális támadásai ellenére a védőoltás gyártója által nem biztosított szükséges adatok miatt arra a következtésre jutott, hogy nem javasolja az orosz védőoltás szlovákiai behozatalát. Emiatt többször is halálos fenyegetést kapott, Igor Matović pedig az egyik sajtótájékoztatóján Batovát bírálva 79-szer ejtette ki Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet vezetőjének a nevét. Az állampolgárként kifejtett bátorságát Fehér holló díjjal ismerték el.

– „Nem szabad hagyni, hogy Szlovákiában a szakmai intézmények játékszerei legyenek a politikusok kezében” – jegyezte meg a díj átvétele során.

A listára felkerült Denitsa Lyubenova LGBTI emberek jogaiért küzdő lengyel ügyvéd, Octavian Bercenau, országának légszennyezése ellen küzdő román környezetvédelmi aktivista, Sanja Jelavić az illegális bevándorlók jogait védő horvát ügyvédnő ës Hana Ćurak a boszniai Sve su to vještice szatirikus feminista Facebook oldal alapitója és tulajdonosa is.

A listán szereplő személyekről bővebben itt olvasható.