A strasbourgi Európai Emberi Jogok Bíróságához fordult csütörtökön a Klubrádió, mivel úgy véli, hogy a Magyar Állam, pontosabban a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa megsértette a vélemény-nyilvánításhoz fűződő jogait, amikor 2020 szeptemberében megtagadta a rádió frekvencia-használati engedélyének meghosszabbítását újabb hét évre.
A Klubrádió mai, csütörtöki közleménye szerint a most postázott klubrádiós beadványában arra hivatkozva fordult a strasbourgi Európai Emberi Jogok Bíróságához, hogy az NMHH Médiatanácsa megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 10. cikkét, amely alapjognak minősíti mind a vélemény-nyilvánítás, mind az információhoz jutás jogát. Az ügyben Cech András ügyvéd képviseli a Klubrádiót. Az ügyvéd korábban számos más ügyet vitt sikerrel végig Strasbourgban.
A Klubrádió közleményében felidézte, hogy a Médiatanács adminisztratív hibákra hivatkozva elutasította tavaly szeptemberében a lejárófélben lévő frekvencia médiahasználati jogosultságának meghosszabbítását. A Klubrádió szerint a grémium mondvacsinált indokokra hivatkozott.
Mint arról korábban a Sajtószabadság Alapítvány is beszámolt, a Klubrádió elvitte az ügyet először a Fővárosi Törvényszékre, majd a Kúriára is, de a magyar bíróságok a Médiatanácsnak adtak igazat, mivel a jogerős bírósági ítélet szerint a médiatörvény értelmében két azonos típusú jogsértés esetén a médiaszolgáltatási jogosultság nem hosszabbítható meg, a Klubrádió pedig nem fellebbezte meg ezeket a bírságokat, így azok jogerőssé váltak. A Klubrádió azonban azt állítja, hogy a Médiatanács más rádiók esetében gond nélkül meghosszabbította a frekvenciahasználati engedélyt, és ilyen rádiók ma is működnek, ezért szerinte esetében is így kellene eljárni. A Klubrádió a magyarországi bírósági eljárások során mások mellett erre is hivatkozott, de a bíróságok szerint ez nem vehető figyelembe, és a Médiatanács jogszerűen járt el.
A Klubrádió médiaszolgáltatási jogosultsága idén február 14-én éjfélkor járt le, ezért február 15-én 0 órától kénytelen volt beszüntetni a sugárzást az utolsó földfelszíni FM- frekvenciáján is. Azóta webrádióként, az interneten működnek.
Mint arról a Sajtószabadság Alapítvány úgyszintén beszámolt, néhány napja Arató Andrást, a Klubrádió többségi tulajdonosát egyedüli magyarként az RSF nemzetközi médiaszabadság-díjára jelölték.