A leleplezést a Torontói Egyetem tette közzé a Microsoft jelzése alapján.

A mérvadó amerikai gazdasági és politikai magazin állítása szerint Magyarország is megvásárolta az izraeli Candiru kémszoftverét, amivel csatlakozott azon országokhoz, amely az ellenzékinek minősitett célszemélyek digitális tevékenységét figyelik meg a segitségével.

A Bloomberg híre szerint a program a Windows több gyenge pontját használta.

Hogy kik voltak az áldozatok, azt nem árulta el a redmondi szoftveróriás biztonsági illetékese. Mindenesetre az érintett kormányok, illetve autoriter vezetők ily módon betekintést nyertek magánszemélyek és a politikai ellenzék digitális levelezésébe.

Előzőleg egy másik izraeli társaságról, az NSO-ról is kiderült, hogy hasonló termékben utazik, de az azt állította, hogy amit ő előállított, az csakis a terrorizmus elleni harcot, a bűnüldözés céljait szolgálja. Ennek megfelelően 55 országnak nem is adta el, továbbá lépéseket tett, hogy a vevők közül senki se élhessen vissza a rendszerrel. Ugyanakkor a kanadai egyetem arra figyelmeztet, hogy a tekintélyuralmi rendszerek egész digitális arzenálból válogathatnak

A Candiru szoftvere 16 millió euróba kerül, de azzal egyidejűleg csak legfeljebb 10 ember számítógépes postájára lehet rákapcsolódni. De ha még rászánnak 1,5 milliót, akkor már további 15-tel lehet növelni a megfigyeltek számát. A vásárlók egyébként kötelezték magukat, hogy az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában, Izraelben és Iránban nem használják a rendszert, ám kiderült, hogy ezt nem mindig tartották be.