Miközben a Warner Media és Discovery műsorgyártó vállalatok egy új online tartalomsugárzó létrehozása céljából társultak egymással, az európai tévécsatornáknak nagyban fő a fejük, mivel a politikum és az amerikai vetélytársak szépen lassan gallyra küldik ezeket.

Azzal persze már most is mindenki tisztában van, miután a két médiamogul bejelentette együttműködését, az, ez idáig a Netflix, az Amazon Prime és az Apple TV közötti csatározások még izgalmasabbak lesznek, már csak a miatt is, mert a két stúdió társulásával a Disney + után a világ második legnagyobb médiacégévé válnak.

Forrás: The Tech Tack

Tony Gunnarsson a londoni OMDIA konzultációs cég streaming elemzője a Deutsche Welle-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az összeolvadással egy belső tartalmakkal és technológiával komoly tapasztalattal bíró partneri viszony jön létre, aminek a pénzügyi hatalma a Netflixszel, az Amazonnal és a Disney-vel is vetekszik majd.

Tony Gunnarsson az OMDIA elemzője (Forrás : CNBC)

 

Márpedig az új internetes tartalomsugárzó platformnak szüksége lesz erre az erőre, mert az amerikai szolgáltatók csak ebben az évben mintegy 40, 2 milliárd eurót szándékoznak befektetni a tartalomgyártásba. Ezért David Zaslav, a Discovery vezérigazgatója, egyben az új tartalomszolgáltató platform vezetője az összes amerikai tartalomszolgáltató összköltségvetésének a mintegy felére tervezi az új platform büdzséjét.

David Zaslav (Forrás : Variety.com)

Másrészt a hagyományos európai televíziós állomások folyamatosan elveszítik a nézettségüket, s egyben a költségvetési korlátozásokkal küszködnek, aminek leglényegesebb oka a köszszolgálati ágazat le szűkítése, illetve a pandémia miatt elmaradt reklámbevételek.

Mindezért a tartalomgyártásnak az Ókontinensre eső része mindössze töredéke az amerikai kollégák költségvetésének. Példának okán az ARD és ZDF közszolgálati médiumok mindössze mintegy 4 milliárd eurót emésztenek fel, a brit BBC-nek a költségvetése pedig mindössze 2, 91 milliárd euró.

Ugyanakkor az amerikai játékosok folyamatosan az európai piac meghódítására törekszenek és látványosan lecsökkentik az európaiak részesedését.

Példaképpen az RTL tulajdonában lévő német TV Neu Premium és a brit Britbox tartalomszolgáltatók nézettsége is alacsonyabb lett a Disney tartalomsugárzójának az elindulása miatt.

A Disney+ viszonylag egy nagyon rövid idő alatt lett a Nerflix mellett a második kulcsfontosságú tartalomszolgáltató, ami miatt nagyon kevés szabad hely maradt mások számára – nyilatkozta Gunnarsson, aki egyben arra figyelmeztetett, hogy ezért az európai tartalomszolgáltatók képtelenek lesznek megméretni magukat az előfizetős tartalomszolgáltatók piacán, és egyedül a díjmentes-, vagy pedig a hirdetések és reklámok által pénzelt szintéren nyújthatnak tartalmakat.

Több televíziós állomás hiába is büszkélkedhetett nagyobb nézettséggel a pandémia alatt, a brit, francia, német, olasz és spanyol polgárok kétharmada a televíziós műsorok helyett a tartalomszolgáltatókat részesítették előnyben. Igy a Netflix legnagyobb európai piaca Nagy – Britanniában található, ahol 15 millió előfizetője van, a britek után a németek a másodikak, ahol 7, 2 millióan fizetnek elő a tartalomszolgáltatóra. A német háztartások 46, 4 százaléka az Amazon Prime-re fizet elő, míg a brit háztartások esetében ez 53, 7 százalékot tesz ki.

– Rácsatlakoztattalak az összes streaming szolgáltatásra, mi a második kívánságod? (Shannon Wheeler karikatúrája)
Forrás: Wired

Mintha nem lenne elég bajuk, de a legnagyobb európai tévéállomásoknak komoly politikai nyomással is kénytelenek szembenézni. fenyegeti. Példaképpen a BBC,sugárzási engedélyének a meghosszabbításakor  folyamatosan  szembesült a politikai nyomásgyakorlással, jelen pillanatban pedig nagyban zajlik az előfizetés eltörlését követelő kampány is.

Glyn IsherWood a BBC pénzügyi igazgatója márciusban egy parlamenti bizottság előtt arról számolt be, hogy tavaly még 200 ezer lakossal kevesebben fizettek elő a BBC-re.

Glyn IsherWood (Forrás: BBC.com)

A BBC-re gyakorolt politikai nyomást aggodalommal személve 120 közéleti szereplő a brit kormányhoz intézet nyílt levélben állt ki a BBC mellett, közöttük Salman Rushdie irodalmár, Hugh Grant és Michael Sheen filmszínészek is. A levelez kézjegyükkel ellátók, levelükben felróják, hogy a rádiódiffúziós reformokkal megbízott bizottság  tagjai találkozói titkosak, s egyben kihangsúlyozzák, hogy a BBC s más brit műsorszolgáltatók nemzeti vagyont képeznek, amelyeknek a működését internetes tartalomszolgáltatók és IT óriáscégek fenyegetik, miközben

e kiélezett konkurenciaharc közepette Nagy Britannia kormánya lecsökkentette a BBC finanszírozását, s ezért a közszolgálati szolgáltatásnak még inkább takarékoskodnia kell.

A szeptemberben esedékes szövetségi választások előtt a BBC-hez hasonlóan a német közszolgálati média is kénytelen szembesülni a politikai nyomással. A szabad piacot preferáló Szabaddemokrata Párt (FDP) a regionális közvetítő hálózat szűkítését, illetve az évente 210 euróba kerülő televíziós előfizetés lecsökkentését követeli, s a párt választási programjában is azt követeli, hogy az internetes közszolgálati oldalak számát is annyira limitálják, hogy ezeknek a száma azonos legyen a hagyományos műsorsugárzók számával.

Gunnarson szerint a fentiek ellenére a tartalomszolgáltatók háborúja Európában ösztönző hatással lesz különböző a médiumok további összevonásának a folyamatára, ugyanakkor az európai műsorsugárzóknak a saját gyártású produkcióin keresztül profitélhatnak az amerikai kollégák sikerének köszönhetően. A Netflixnek és más tartalomszolgáltatóknak ugyanis helyi gyártású produkciókra is szüksége van, d nemcsak azért, hogy az adott ország piacán mind magasabb nézőszámra tegyenek szert, hanem mindenekelőtt azért, hogy eleget tegyenek a tartalom származását előiró Európai Uniós rendeleteknek.

–Amennyiben Európában nem működnének a közszolgálati médiumok, a globális streaming platformokat fenntartó magas színvonalú tartalmak gyártására sem lenne elegendő kapacitás. – jegyezte meg végül Gunnarsson.