A Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) elítélte a Marko Dragoslavić fotóriporter ellen elkövetett támadást, és az elkövető mielőbbi azonosítását, valamint felelősségre vonását követelte az illetékes hatóságoktól.
Az UNS közleménye szerint Dragoslavić Belgrád Zvezdara városrészében egy illegálisnak tartott építkezést fotózott, amikor egy ismeretlen férfi hátulról rátámadt.
– Miközben fényképeztem, egy ismeretlen személy többször tarkón ütött. Amikor közöltem vele, hogy újságíró vagyok, és megmutattam a sajtóigazolványomat, azt válaszolta, hogy ez nem érdekli, majd azzal fenyegetett, hogy megöl – számolt be a történtekről Dragoslavić.
A fotóriporter feljelentést tett a rendőrségen.
A Szerbiai Újságírók Egyesülete felszólította az ügyészséget, hogy vizsgálja ki az esetet, és indítson büntetőeljárást a fizikai támadás, valamint a biztonságot veszélyeztető fenyegetés miatt.
Az UNS emlékeztetett arra, hogy az újságírókat közérdekű tájékoztatási feladatuk miatt fokozott büntetőjogi védelem illeti meg. Az ilyen személyek biztonságának fenyegetéssel történő veszélyeztetéséért hat hónaptól öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
Az érdekvédelmi szervezet szerint különösen aggasztó, hogy a támadó a sajtóigazolvány felmutatása után sem hagyott fel az erőszakkal, hanem életveszélyes fenyegetést intézett a munkáját végző fotóriporterhez.
Az UNS gyors és hatékony hatósági fellépést sürgetett, hangsúlyozva: az újságírók elleni támadások nemcsak az érintett sajtómunkások biztonságát veszélyeztetik, hanem a közvélemény tájékoztatáshoz való jogát és a sajtószabadságot is sértik.
MEGVERTEK ÉS HALÁLOSAN MEGFENYEGETTEK EGY FOTÓRIPORTERT