Miután egy új törvény értelmében a közösségi médiaóriásnak a tartalmak közzétételéért adót kellett volna fizetnie a kanadai hírkiadóknak, Kanadában a Facebookot és az Instagramot birtokló Meta 2023-ban letiltotta a híreket az alkalmazásaiban. A tilalom minden hírportálra vonatkozik, függetlenül annak eredetétől. Ennek következményeként a cég platformjain elszaporodtak a kriptovaluta-csalások és a legitim hírforrásokat utánzó hirdetések, aminek eredményeként a kanadai online ökoszisztéma számára egy „folyamatos lefelé tartó spirál” keletkezett a dezinformáció és a megosztottság irányában – írja a SG.hu. Aengus Bridgman, a Media Ecosystem Observatory közösségi médiát tanulmányozó szervezet igazgatója szerint a Meta döntése miatt a kanadaiak „kiszolgáltatottabbá váltak a generatív MI-nek, az álhírekkel foglalkozó weboldalaknak, és kevésbé valószínű, hogy olyan ötletekkel és tényekkel találkoznak, amelyek megkérdőjelezik világnézetüket.”
Az elmúlt hetekben a mesterséges intelligencia által generált politikai hirdetések tucatjai árasztották el a kanadaiak Facebook-oldalát. A hirdetések gyakran legitim forrásból származó hírcikknek álcázzák magukat, de olyan hamis weboldalakra vezetnek, amelyek olyan mainstream kiadókhoz hasonlítanak, mint a Canadian Broadcasting Corporation, a nemzeti közszolgálati műsorszolgáltató.
A meg nem történt politikai eseményekről szóló, mesterséges intelligencia által generált tartalmak között vannak kriptopénz-rendszereket népszerűsítő reklámok is. Ezek az oldalak kihasználták Trump kereskedelmi háborúját, amely megrázta a kanadaiakat, és megnyitotta az ajtót a marketingesek előtt, hogy hamis befektetési termékeket toljanak időszerű felütéssel. Márciusban a kanadai értékpapír-bizottság figyelmeztetést adott ki, miszerint „a híroldalak mimikrije a legitimitás látszatát kelti”.
A kanadai média a Facebook és az Instagram hírek betiltására úgy reagált, hogy más platformokra, főként a TikTokra összpontosít. A Media Ecosystem Observatory tanulmánya szerint egy év elteltével a kanadai hírügynökségek közösségi médiában való elkötelezettsége körülbelül a felére csökkent. Kenny Yum, a CBC News innovációs és partnerségi vezető igazgatója szerint szervezetének nincs szüksége a Facebookra ahhoz, hogy elérje a kanadaiakat. „Sokunk számára már nem léteznek a platformjaik, annyira átalakultak” – mondta.
Dr. Bridgman szerint a közösségi média egyértelműen „jobbra tolódott, különösen a Canada Proud nagyon sikeres.” – mondta. A Canada Proud mára Kanada egyik legnépszerűbb politikai Facebook-oldala lett, és több követője van, mint az ország nagy pártjainak. A több mint 620 000 követővel rendelkező jobboldali Facebook-oldal gyakran posztol híreket olyan mainstream hírforrásokra hivatkozva, amelyeknek tilos megosztaniuk tartalmaikat a Facebookon. Azonban a posztok néha olyan félrevezető részleteket is hozzáadnak, amelyek nem szerepelnek az eredeti jelentésekben.
A Canada Proud magát az ország iránya miatt aggódó kanadaiak „alulról szerveződő csoportjaként” írja le. A csoportot Jeff Ballingall alapította, aki szerint a Canada Proud posztjai „önmagukért beszélnek, és arra biztatjuk az embereket, hogy nézzék és olvassák el az összes tartalmunkat, mielőtt elhamarkodottan ítélkeznének”. A Canada Proudnak több százezer követője van az X-en és a TikTokon is. Ballingall szerint néhány hagyományos kanadai médiumot felelősségre kell vonni, mivel a Meta adója részben a Trudeau-kormánynál folytatott lobbizásuk eredményeként lépett hatályba.
A Canada Proud forrásai ismeretlenek, de több mint 250 000 dollár értékben vásárolt hirdetéseket a Facebookon és az Instagramon január óta a Facebook hirdetési nyomkövetője szerint, ezzel a 15. legnagyobb reklámköltő lett Kanadában ebben az időszakban. „Erősen hiszek a hagyományos médiában, és a Canada Proud nem próbálja ezt leutánozni. Rengeteg különböző hangnak kell lennie” – mondta Ballingall.
Az ilyen típusú online tartalmak – szélsőjobboldaliak és gyakran félretájékoztatásba torkollók – a kanadaiak Facebook- és Instagram-csatornáinak főszereplőjévé váltak, miközben az ország az április 28-i, döntő fontosságú szövetségi választások felé tart. Bár félrevezető posztok mindenhol jelen vannak a politikai kampányokban, az ilyen tartalom különösen feltűnő Kanadában, ahol a világon elsőként bevezetett, hosszú távú hírzárlata tart a Facebookon és az Instagramon.