A nyugat-balkáni régióban élő fiatal újságírók és újságírást tanuló egyetemi hallgatók kétharmada a munkájuk, vagy pedig a tanulmányaik során igénybe veszi az MI-eszközöket – derült ki a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS), a Tirana-i Albán Központ a Mínőséges Újságírásért, a Čaglavicai Média Központ és az Ifjúsági Aktivitást Fejlesztő Központ felméréséből – közölte az UNS.

Az Mi-nek az újságírásban való használatáról készített regionális kutatásban 493 fiatal újságíró, újságíró szakos egyetemi hallgató és újságírás iránt érdeklődő középiskolás vett részt. Közülük 174-en Szerbiából, 127-en Bosznia-Hercegovinából, 125-en Albániából és 67- Koszovó területéről.
Bár az újságírók kétharmada használ MI-eszközöket, a szerkesztőségekben való alkalmazásuk jelentősen kisebb mértékű: a médiaházakban mindössze az újságírók 30 százaléka használja ki a mesterséges intelligencia adott lehetőségeket – áll az UNS közleményében.

A felmérés szerint a megkérdezettek leginkább szövegek lefordítására, tartalomgenerálásra és hanganyagnak szöveggé való átalakítására használják az MI-eszközöket, ezek közül is túlnyomórészt a ChatGPT-t.
A kutatás során kiderült az is, hogy a résztvevők többsége generatív MI-eszközöket használ, vagyis elsősorban új tartalmak, ötletek generálására és nyelvi fordításra alkalmazzák ezeket, a trendeket felismerő, adatokat elemző eszközök pedig kevésbé népszerűek.

A felmérés résztvevőinek a 33,7 százaléka szerint a mesterséges intelligencia legnagyobb előnye a gyors hírgyártás., vagyis szerintük ezek az asszisztensek felgyorsíthatják a munkájukat.

Ugyanakkor a legnagyobb aggodalmat a hamis multimédiás tartalmak, ezek közül is a videók váltják ki a megkérdezettekben (39,9 százalék). Emellett aggódnak a generált szöveges tartalmak miatt is (22,2 százalék), ez szerint fennáll a félelmük az írás automatizálásától – ezt pedig hagyományosan az újságírás egyik alapvető készségének tekintik – áll a közleményben.