A Tesla vezérigazgatója és Donald Trump elnök kormányzati hatékonyságért felelős tanácsadója nemrég két nagy múltú amerikai állami médiaorgánum, a Szabad Európa Rádió (Radio Free Europe, RFE) és az Amerika Hangja (Voice of America, VOA) bezárására szólított fel. Javaslata jelentős vitát váltott ki a sajtószabadság és az amerikai külpolitika jövőjéről.– írja a Dgtl.hu
Musk az X (korábban Twitter) platformon közzétett bejegyzésében a Szabad Európa Rádiót és a Voice of Americát „a múlt relikviáinak” nevezte. Véleménye szerint ezek az államilag finanszírozott médiumok feleslegesek és pazarlóak.
A techmágnás szerint az amerikai adófizetők által finanszírozott Szabad Európa Rádió és a Voice of America tele vannak szélsőbaloldali aktivistákkal. Az érvelése szerint ezek a csatornák már nem töltik be eredeti hidegháborús szerepüket, és feleslegesen költik az adófizetők pénzét.
Musk javaslata összhangban van Donald Trump elnök korábbi kijelentéseivel és politikájával. Trump már korábban is kritizálta az állami médiát, és 2020-ban lépéseket tett a Szabad Európa Rádiót és a VOA-t felügyelő U.S. Agency for Global Media (USAGM) átalakítására. Trump kormánya akkor lebontotta az USAGM „tűzfalát”, mely védte a szerkesztői függetlenséget, és konzervatív szövetségeseit nevezte ki a szervezet élére. Ez a lépés már akkor aggodalmat keltett a sajtószabadság védelmezői körében.
A Szabad Európa Rádió és a Voice of America az 1940-es években jött létre antifasiszta és antikommunista célokkal. Azóta olyan országokban működik, ahol a megítélés szerint a szabad sajtó korlátozott. Jelenleg a Voice of America hetente 326 millió embert ér el 48 különböző nyelven, míg a Szabad Európa Rádió 47 millió hallgatót mért. Az USAGM teljes költségvetése a 2024-es pénzügyi évben meghaladta az 1 milliárd dollárt, bár ezt a republikánus kongresszus nemrég a felére csökkentette.
Musk egyébként az X (korábban Twitter) 2022-es megvásárlása óta gyakran került összetűzésbe újságírókkal és hagyományos médiaorgánumokkal. Többször is kifejezte szkepticizmusát a mainstream médiával szemben, és a X-et alternatív hírforrásként népszerűsítette.
Az elemzők szerint a sajtószabadság korlátozása mellett Musk javaslatának a megvalósítása jelentős változásokat hozna az amerikai külpolitikában és médiában, potenciálisan gyengítve az USA nemzetközi befolyását.