Miután bejelentették, hogy az Egyesült Államokban megszüntetik a Meta tényellenőrző programját, a Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (International Fact-Checking Network – IFCN) pénteken nyílt levelet tett közzé Mark Zuckerberghez, a Meta alapítójához és vezérigazgatójához címezve – írja a boszniai Mediacentar Online (media.ba) hírportál.
A floridai Poynter Intézet médiával foglalkozó oldalán megjelenetett levelet a világ minden tájáról több mint száz tényellenőrzéssel foglalkozó szervezet írta alá.
A levélben a szervezetek rámutatnak, hogy a Meta döntése veszélyezteti az elmúlt közel egy évtized alatt a hiteles információk terjesztése terén elért eredményeket, valamint a Meta tényellenőrző programjának számos pozitív hatását, amelyet a világ különböző részein, köztük a Nyugat-Balkánon működő tényellenőrző szervezetekkel való együttműködésen keresztül értek el.
A szervezetek emlékeztetnek arra, hogy a programot 2016-ban indították, és hozzájárult ahhoz, hogy az emberek pozitívabb élményeket szerezzenek a Facebookon, Instagramon és Threadsen. A program a felhasználók hírfolyamában csökkentette a hamis és félrevezető információk terjedését.
A levél aláírói cáfolják Mark Zuckerberg állítását, miszerint a program „cenzúraeszközzé” vált, és kihangsúlyozták, hogy a tényellenőrzőknek nincs joguk tartalmakat vagy fiókokat eltávolítani; mivel ez kizárólag a Meta alkalmazottainak döntésein múlik.
A szervezetek emlékeztetnek arra is, hogy a Meta minden tényellenőrző partnerétől megkövetelte a szigorú politikai pártatlanság betartását, amelyet az IFCN által végzett hitelesítés garantált. Ez azt jelentette, hogy a tényellenőrzők nem lehettek kapcsolatban politikai szervezetekkel vagy pedig ezek jelöltjeivel, nem támogathattak semmilyen politikát, és elkötelezettek voltak az objektivitás és az átláthatóság iránt.
Ezenkívül a szervezetek aggodalmukat fejezték ki, hogy a program USA-beli megszüntetése globális következményekkel járhat. Bár a tényellenőrző program megszüntetésének terve egyelőre csak az USA-ra vonatkozik, a tényellenőrző szervezetek hangsúlyozzák, hogy a Meta több mint 100 országban is hasonló programokat működtet, és különösen érzékeny területeken a program megszüntetése súlyos következményekkel járna az álhírek terjedésének szempontjából.
A szervezetek kijelentették, hogy továbbra is készek együttműködni a Metával vagy bármely más tényellenőrzés eszközként történő alkalmazása iránt érdeklődő technológiai platformmal, hogy a polgárok pontos információk alapján hozhassanak döntéseket mindennapi életükben.
A teljes levél itt érhető el. A tényellenőrző szervezetek továbbra is aláírhatják a levelet, és a lista folyamatosan új aláírásokkal frissül.