Elon Musk, az X tulajdonosa, a világ leggazdagabb emberre korábban a közösségi platformján, minap pedig a legnagyobb hétvégi németországi hetilap, a Welt hasábjain állt ki az Alternative für Deutschland (AfD), német szélsőjobboldali párt mellett. Musk egy véleménycikkben írta meg, hogy szerinte csakis az mentheti meg Németországot – írja a 444.hu.

Musk szerint Németország kritikus ponton van, a gazdasági és kulturális összeomlás szélén billeg és írásában megjegyezte, hogy mint valaki, aki jelentős befektetéseket tett Németországban, jogában áll nyíltan beszélni politikai irányultságáról és az AfD a remény utolsó szikrája ennek az országnak és visszautasítja, hogy az AfD szélsőjobboldali lenne, a kérdést azzal tudja le, hogy Alice Weidel, az AfD elnöke leszbikus párkapcsolatban él egy srí lankai nővel, tehát nem lehet szélsőjobbos.

Musk cikke azonnali válságot okozott a Welt szerkesztőségében, a lap kinyomtatása után lemondott a véleményrovat vezetője, az állását január elsejétől elfoglaló új főszerkesztő pedig azzal kezdte a munkáját, hogy elhatárolódott Musk nézeteitől.

Musk cikkével együtt jelent meg a lapban a kijelölt főszerkesztő, Jan Philipp Burgard ellencikke is.

Musk cikkének megjelentetése nagy vitát váltott ki a Welt szerkesztőségében. Házon belül már napok óta sokan tiltakoztak ellene, az ellenzők azzal érveltek, hogy Musknak láthatólag fogalma sincs a konkrét politikai kérdésekről, és valójában a szélsőjobboldali AfD vendégcikknek álcázott választási hirdetéséről van szó.

„Elfogadhatatlannak tartjuk egy ilyen szöveg közzétételét a szerkesztőségen belüli intenzív vita nélkül”– írták a szerkesztők előzetesen.

A cikk megjelenése leginkább Weltet is kiadó Axel Springer vezetőjének, Mathias Döpfnernek tulajdonítható. A pletykák szerint már az első, AfD mellett kiálló Musk-posztra is ő beszélte rá a milliárdost. Döpfner maga is ismert az extrém kijelentéseiről: nyilvánosságra került beszélgetései szerint a keletnémeteket mind kommunistának vagy fasisztának tartja, szívesen szidja a muszlimokat, a klímaváltozással kapcsolatban pedig kifejezetten lelkes, szerinte nem küzdeni kell ellene, hiszen „a meleg időszak civilizációs korszakai mindig sikeresebbek voltak”.

Az Axel Springert egyébként éppen teljesen átalakítják és a lapkiadó negyven év után hamarosan újra teljesen családi tulajdonba kerül. Döpfner ezután teljes hatalmat kap majd a többek között a Bildet is kiadó médiavállalatban, és sokan már eddig is attól tartottak, hogy az önkényes döntéseiről ismert, a szerkesztőségi autonómiára nem sokat adó laptulajdonos kézi vezérléssel nyúl majd bele a működésbe.

Döpfner korábban a Bildnél már megpróbálta a saját ízlése szerint kampányeszközzé tenni a lapot, de akkor még a jobboldali liberális FDP határozottabb támogatására akarta rábírni a szerkesztőket. Azóta a jelek szerint az AfD felé mozdult el, leginkább az adócsökkentési, deregulációs, bürokráciacsökkentő ígéreteik lehetnek szimpatikusak számára – vagyis nagyjából azok a pontok, amiket Musk is szívesen hangsúlyoz. Musk egyébként tavaly Döpfner egyik sztárvendége volt a német lapkiadó olasz villájában tartott születésnapi buliján.

Elon Musk AfD-párti cikkének megjelenése után lemondott Eva Marie Kogel, a Welt véleményrovatának vezetője, jelezve, hogy a feje felett hozták meg a döntést. A szerkesztőség emellett megjelentetett egy cikket Musk írása mellett arról, hogy „ennek a szövegnek nem kellett volna megjelennie„, Musk pedig „egy nagyon gazdag ember, aki egy négyéves gyerek impulzuskontrolljával bír. Rengeteg hülyeséget ír az interneten, mert megteheti. Végül is az X platform tulajdonosa.