Pénteken a médiaház előtt megtartott 15 perces megemlékezéshez a RTV munkatársai is csatlakoztak, miközben az épület belsejét csendőrök lepték el tüntetésoszlató felszereléssel a kezükben. A 15 perces csendet követően az egybegyűltek Nenad Ćaćićnak, a RTV első csatornája főszerkesztőjének azonnali leváltását követelték – írja a belgrádi Danas napilap.
Az összejövetel résztvevőihez Darko Šper, az RTV újságírója és a Függetlenség szakszervezet tagja szólt, aki Maja Severnek, az Európai Újságíró Szövetség elnökének a levelét olvasta fel.
Sever levelében azt üzente az egyetemistáknak, hogy aki azt tanácsolja számukra, hogy jobb ha csak tanulnak, az nyilvánvalóan nem figyelt az órán, és nem tanulta meg, hogy pont az ilyen bátor, a saját érdekükkel szemben a közösség érdekeire gondoló emberek változtatták meg a világot
„Ezúttal mi hallgatjuk meg önöket és értjük meg önöket. Szomorú nézni, ahogy továbbra is azt a mantrát hangoztatják, hogy önök nem tudnak a saját fejükkel gondolkodni, és, hogy valaki más mondja meg önöknek, mit is tegyenek, miközben minden értelmes ember az önök országában hálásan tisztában van azzal, hogy önök nagyon is jól tudják, mi a szabadság, és hogy, miképpen is szeretik a szabadságot, a hazájukat és embertársaikat.
Az önök bátorsága és elszántsága arra emlékeztet, amiről sokan megfeledkeznek – a változások soha nem a kényelemben és csendben történtek meg. Azok, akik azt mondják, hogy vonuljanak vissza, és hagyják másokra a döntéseket, nem értették meg a közösség és igazság erejét, amit most önök felmutatnak. Ne hallgassanak azokra, akik alábecsülik önöket. Önök az ország ereje, önöké a jövő. Az Európai Újságíró Szövetség elnökeként hiszek a szabad újságírás fontosságában, amely biztosítja azt, hogy az önök hangja hallható legyen, és az igazságtalanság ne maradjon rejtve. Ma egyértelmű – önök azok, akikre hallgatni kell, és mi meghallgatjuk önöket. Maradjanak önmaguk, maradjanak bátrak – önöm mellek állunk” – áll Maja Sever levelében.
Ezután Šper felolvasta az RTS dolgozói Függetlenség szakszervezetéből származó levelét is, amelyben támogatásukat fejezték ki a hallgatói tiltakozások és követeléseik iránt.
„A hallgatók határozott, békés és erőszakmentes tiltakozásaikkal mindannyiunk számára leckét adnak, és megmutatják a szolidaritás erejét. Határozottan elítélünk minden erőszakos cselekedetet vagy nyomásgyakorlást a hallgatók ellen, valamint a gyülekezési joguk megvonására tett kísérleteket. Úgy gondoljuk, hogy a sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadsága minden demokratikus társadalom alapvető pillére, és ezeknek bármilyen megsértése súlyos csapás közösségünk alapvető értékeire. Ismét felszólítjuk az RTS Hírműsorát, hogy a közszolgálati médiumokról szóló törvénnyel összhangban tájékoztassák a polgárokat, és a közszolgálat részeként, ne vegyenek részt a polgárok egyre nagyobb megosztásában.” – áll a RTS munkatársainak levelében.
A gyűlésen felszólaltak az RTV korábbi munkatársai, Mila Pajić és Jelena Božić egyetemista hallgatók és aktivisták is. Mila Pajić kiemelte, hogy az RTV elhallgatja azokat a tényeket, amelyek bűncselekményhez, nem pedig tragédiához vezettek, és nem tudósít a polgárok és hallgatók tiltakozásairól, miközben ezt még a világsajtó is megteszi.
„Az RTV helyette inkább csendőröket engedett be az épületbe” – emelte ki Pajić, majd pedig hozzáfűzte, hogy ő is éppen a tiltakozások miatt vesztette el állását a Vajdasági Rádió és Televíziónál, és emiatt Nenad Ćaćić főszerkesztő leváltását követelik.
A mai nap folyamán egyébként A tartományi és az újvidéki önkormányzati ellenzéki képviselők kérelemmel fordultak Goran Karadžićhoz, a Vajdasági RTV vezérigazgatójához, hogy sürgősen fogadja őket.Mint írják, a tartományi közmédium törvényt sért, amikor nem biztosít kellő arányban teret a különböző politikai szereplőknek, és akkor is, amikor nem tájékoztat naprakészen és tárgyilagosan a Vajdaság és Újvidék polgárai számára fontos eseményekről. Felhívták a figyelmet, hogy a Vajdasági RTV-t a polgárok pénzéből tartják fenn, az ellenzék pedig a polgárok egy jelentős részét képviseli, ezért mint írják, nem engedhetik meg, hogy a polgárokat a továbbiakban is megfosszák azoktól a jogaiktól, amelyek megilletik őket. Az ellenzék közölte, 72 órás határidőt szabtak meg az igazgatónak, hogy leüljön velük tárgyalni – írja a belgrádi független napilap.