Amennyiben az Európai Parlement (EP) jövő heti plenáris ülésén elfogadják az új jogszabály-tervezetet, az uniós országok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanáccsal. hamarosan elkezdődhet Az európai médiaszabadságról szóló törvény (EMFA) hatályba léptetéséről az intézményközi egyeztetés.
A Népszava helyszíni tudósítása szerint Sabine Verheyen német néppárti EP-képviselő brüsszeli sajtótájékoztatóján azt mondta: legkésőbb jövő februárban, az EP-mandátumának lejárta előtt megállapodást szeretne, mert a 2024 júliusában hivatalba lépő magyar, majd az azt követő lengyel EU-elnökség alatt a két ország elutasító álláspontja miatt nem lát esélyt az egyeztetések lezárására.
A magyar kormány hozzáállását előrevetíti az is, hogy miközben az EP Kulturális és Oktatási Bizottságában szeptember elején a képviselők nagy többséggel támogatták az új uniós médiatörvény tervezetét, a fideszes Bocskor Andrea leszavazta azt. Álláspontja szerint ugyanis az EMFA valójában egy Soros Györgyhöz köthető beavatkozási kísérlet a tagállamok szuverenitásába.
Ezeket hozza az uniós médiatörvény
Ezzel szemben a német néppárti képviselő kedden azt hangsúlyozta, hogy a tervbe vett jogszabály a médiapluralizmus és médiafüggetlenség védelmét szolgáló uniós szabályokat rögzítene, és védelmet nyújtana az indokolatlan, aránytalan és diszkriminatív nemzeti intézkedésekkel, valamint a sajtóra nehezedő politikai és gazdasági befolyásolási kísérletekkel szemben.
A médiatörvény hatálya alá tartozó számos területen egyelőre ütközik a tagállamok és az EP álláspontja. Míg a kormányok a hatáskörök egy részét megtartanák maguknak, a képviselők inkább közösségi szintű intézkedéseket és számonkérést preferálnának.