A német közszolgálati médiaszolgáltató, a Deutsche Welle (DW) 8 perces, többszereplős riportban mutatta be, hogyan, milyen alvilági módszerekkel próbálják ellehetetleníteni Magyarországon a független médiumokat – írja a Media1.hu.

A DW riportere, a magyar független médiumokat értt több mint 40, DDoS (Distributed Denial of Service) támadásokkal kapcsolatban többek között Nagy Iván Zsoltot, a hvg.hu felelős szerkesztőjét és a Media1 főszerkesztőjét, Szalay Dánielt is megszólaltatta a több nyelven, így angolul és magyarul is közzétett riportban.

A riportban elhangzott, hogy a támadók a kritikus médiumok elhallgattatására, és szó esett arról is, hogy a támadásra használt kódban milyen üzeneteket hagyott hátra az egyébként Hano bűnözői álnevet használó támadó vagy támadói csoport, akit a rendőrség egyelőre képtelen volt kézre keríteni. A riportból kiderült, hogy a támadások plusz költségeket és bevételkiesést okoztak az amúgy is sokszor nehéz helyzetben lévő magyar médiumoknak.

A riportban, melynek magyar változata már elérhető a DW Magyar YouTube-csatornán, internetes szakértők is beszéltek a támadók módszereiről és arról, hogy valószínűleg ez még csak a kezdet, és hamarosan újabb módszereket is bevethetetnek a médiumok elhallgattatása érdekében.

Az elmúlt hónapokban olyan médiumokat ért támadás Magyarországon, mint a Népszava, a HVG, a Nyugati Fény, a Népszava, a Forbes, a WMN, a Media1, a Klubrádió, a Spirit FM, az ATV és több tucat más lap. A támadások során óriási adatmennyiséget zúdítottak a szerverekre, ezzel eldugítva a médiumokat kiszolgáló infrastruktúrát. Több portált külföldre kellett menekíteni Magyarországról.

Az IPI (International Press Institute) nevű nemzetközi szervezet nemrég közleményben hívta fel az EU döntéshozóinak figyelmét, hogy a magyar médiumokat ért példátlan méretű kibertámadás a közelgő európai parlamenti választások előtt különösen is aggályos. Az IPI furcsállotta, hogy a rendőrség a feljelentéseket kerületi szinten, ügyenként elszeparálva, nem pedig egyesítve vizsgálja, ami rontja a felderítés hatékonyságát.

A kibertámadások miatt internetes szolgáltatók is elkezdtek eldugulni, a támadások mértéke olyan nagy volt, hogy több esetben a Budapest Internet Exchange (BIX) szerverközpont adatforgalmában is érezhető volt.