A Telex.hu értesülései szerint vasárnap őrizetbe vették Raman Prataszevicset, a Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA nevű Telegram-csatorna volt főszerkesztőjét. A Vjaszna nevű belarusz jogvédő szervezet szerint a Ryanair légijárata Athénból Vilniusba tartott, amikor egy vadászgép irányváltoztatásra, majd pedig Minszkben történő landolásra kényszeritette. Az ügyből seperc alatt nemzetközi botrány lett.
A hatóságok hivatalosan azt közölték, hogy a gépnek azért kellett leszállnia Minszkben, mert a pilótáktól bejelentés érkezett egy, a fedélzeten elhelyezett pokolgépről – emiatt egy MiG-29-es típusú vadászrepülőgépet is riasztottak az utasszállító elkísérésére a minszki repülőtérre. A repülőgépet át is vizsgálták, a NEXTA tájékoztatása szerint azonban nem találtak bombát a fedélzeten, az utasok átvizsgálása után viszont a 26 éves Prataszevicset őrizetbe vették. A belarusz belügyminisztérium korrupciós ügyekért és szervezett bűnözésért felelős részlege időközben megerősítette a NEXTA egykori főszerkesztőjének őrizetbe vételét, akit akár tizenöt év börtönre is ítélhetik terrorvádak miatt.
Szcjapan Pucila és Prataszevics 2017-ben hozták létre Telegram-csatornájukat, amely az augusztus 9-i elnökválasztást követően az ellenzéki hangok legfőbb platformjává vált. A fehérorosz legfelsőbb bíróság 2020 októberében nyilvánította szélsőségesnek a NEXTA nevű Telegram-csatornát és magát a NEXTA logóját is. Az oldal alapítóját, Szcjapan Pucilát és korábbi főszerkesztőjét, Raman Prataszevicset a terrorizmussal összefüggésbe hozható személyek listájára helyezték, és nemzetközi körözést kértek ellenük. Februárban a külföldre szökött Pucila és Prataszevics kiadatását kérték Lengyelországtól. Az utasgép kényszerlandoltatásából rövid idő alatt nemzetközi botrány alakult ki
A BBC szerint a tavalyi, széles körben elcsaltnak tartott választások óta litvániai száműzetésben élő Szvetlana Tyihanovszkaja Twitteren a férfi szabadon bocsátását, az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) vizsgálatát és Belarusz elleni szankciókat követelt. A litván elnök, Gitanas Nauséda is ugyanerről írt a Twitterén. Nauséda az ellenzéki aktivista haladéktalan elengedését és Vilniusba való továbbengedését követelte, és hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi járatot erővel kényszerítették a földre. Az elnök szerint a nemzetközi közösségnek haladéktalanul lépéseket kell tennie, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő többé, és elmondta azt is, hogy az incidenst meg fogják vitatni hétfőn az uniós csúcson.
Asta Skaisgiryte litván elnöki tanácsadó szerint egyértelmű, hogy a belarusz hatóságok előre eltervezték a mintegy 170 utast szállító repülőgép leszállásra kényszerítését. Mint mondta, a belarusz biztonsági szolgálatok tudták, hogy a fedélzeten lesz a tavaly november óta Vilniusban élő Prataszevics. A litván külügyi tárca közleményében emellett a repülőgép tucatnyi országból származó utasainak és személyzetének azonnali továbbengedését is követelte. A Ryanair közleménye szerint ez azóta meg is történt, miután a biztonsági ellenőrzés során a helyi hatóságok nem találtak semmit a fedélzeten.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Twitter-oldalán közölte, Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez fordult azzal a kéréssel, hogy a hétfői uniós csúcson további szankciókat vitassanak meg Lukasenka kormánya ellen.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke teljességgel elfogadhatatlannak nevezte az incidenst, Ausztria és Németország pedig azonnali magyarázatot követelt Minszktől a történtek miatt. Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte a fehérorosz hatóságok cselekedetét és az uniós tagállamok határozott és egységet válaszát követelte az ügyben.
Görögország külügyminisztériuma ugyancsak sarkosan fogalmazott, állami gépeltérítésnek nevezte a történteket, és elítélte Prataszevics őrizetbe vételét, aki Görögországban a gazdasági és politikai ügyekkel foglalkozó Delfi Fórum nevű konferencián vett részt egy belarusz ellenzéki küldöttség tagjaként.
Dominic Raab brit külügyminiszter figyelmeztetett, hogy a fehérorosz ellenzéki őrizetbe vételének súlyos következményei lesznek a minszki vezetés számára.