A világ egyik vezető újságíró-védő szervezete, a Committee to Protect Journalists (CPJ) felszólította az Európai Unió vezetőit, hogy sürgősen és egyértelműen ítéljék el a magyar kormány által beterjesztett, az orosz modellre emlékeztető „külföldi ügynök” törvényt. A CPJ szerint ez a törvényjavaslat súlyos fenyegetést jelent a független média, a civil szervezetek és más, külföldi finanszírozású intézmények számára Magyarországon – írja a Media1.hu
A CPJ közleményében felidézi, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pártja, a Fidesz 2025 májusában terjesztette be a törvényjavaslatot, nem sokkal azután, hogy Orbán „tavaszi nagytakarítást” hirdetett a kritikus hangok, köztük újságírók és aktivisták ellen, az „árnyékhadseregek” elleni harcra hivatkozva. A CPJ szerint ez a lépés annak a jele, hogy a kormány a teljes hatalom megszerzésére törekszik a 2026-os választások előtt, és kész végleg felszámolni a még megmaradt független médiát.
Tom Gibson, a CPJ uniós érdekvédelmi igazgatóhelyettese szerint a törvény elfogadása „ijesztő jelzés” lenne, amely mutatja, hogy a magyar kormány hajlandó szembemenni az EU demokratikus normáival. Hangsúlyozta: ha a javaslat törvényerőre emelkedik, azzal Magyarország nyíltan eltávolodik az európai értékektől, és alapjaiban rombolja le a demokrácia intézményrendszerét. Ezért az európai vezetőknek sürgősen lépniük kell – figyelmeztetett.
A tervezet szerint a magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentősen kibővített jogköröket kapna annak érdekében, hogy nyilvántartást vezessen azokról a szervezetekről, amelyek „külföldi segítséggel veszélyeztetik az ország szuverenitását”. A CPJ a Médiafórum elemzésére hivatkozva részletezi, milyen súlyos korlátozások várnának ezekre a szervezetekre:
–A vezetőiknek, alapítóiknak és felügyelőbizottsági tagjaiknak kötelező vagyonnyilatkozatot kellene tenniük,
–A külföldi források igénybevételéhez hatósági engedélyre lenne szükség,
–Elveszítenék jogosultságukat az adó 1%-os felajánlásokra,
–A vezetőiket „politikai közszereplőként” tartanák nyilván,
–Minden támogatás esetén igazolni kellene, hogy az nem külföldi eredetű.
A CPJ hangsúlyozza, hogy a törvény minden külső támogatást potenciális nemzetbiztonsági kockázatként kezelne – még akkor is, ha az EU-tól származik, vagy az összeg elenyésző, például mindössze 5 euró. A szervezet szerint ez a szabályozás komolyan akadályozná a civil társadalom és a független média működését, aláásná a jogállamiságot, és összeegyeztethetetlen az Európai Unió alapelveivel.
Összességében a CPJ szerint ez a törvényjavaslat az orosz és más autoriter rendszerek példáját követi, és jelentős visszalépést jelentene a demokratikus normák, a sajtószabadság és a civil szféra szabadsága terén Magyarországon. A nemzetközi közösség és különösen az EU vezetőinek gyors és határozott fellépésére van szükség, hogy megakadályozzák az autoriter irányba történő további elmozdulást.