A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) állásfoglalásában határozottan kiáll a szabad sajtó védelmében, elítélve a független média elleni legújabb támadásokat. A MÚOSZ állásfoglalása szerint a politikusoknak a sajtószabadság feltételeinek biztosítására kellene törekedniük, nem pedig az újságírók ellehetetlenítésére.

Az állásfoglalásban felhívják a képviselők és a kormány figyelmét, hogy „nem az újságírók ellehetetlenítésére kaptak a választóktól felhatalmazást, hanem a sajtószabadság, a sokszínű tájékoztatás feltételeinek biztosítására.”

A MÚOSZ szerint a Fidesz-KDNP újabb kampányt indított a szabad sajtó ellen, miután Kocsis Máté frakcióvezető kormánybiztos kinevezését kérte az Egyesült Államokból érkezett, magyarországi álcivil szervezetekhez, médiafelületekhez, aktivistákhoz és politikai aktorokhoz jutott források feltárására. A MÚOSZ szerint azonban nincs mit feltárni, mivel a parlament már évekkel ezelőtt törvényben kötelezte a független médiumokat a külföldről kapott támogatások nyilvánosságra hozatalára.

A frakcióvezető kormánybiztos videó nyilatkozatában kijelentette: „Eljött az ideje annak, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, ami történelmi pillanat. Ez nem egy pártpolitikai kérdés, hiszen mégiscsak az ország szuverenitása a tét… Gátlástalan beavatkozási kísérlettel szemben gátlástalanul kell védekezni.”

Erre reagálva a „MÚOSZ tisztelettel kéri a magyar kormányt: ne legyen gátlástalan. Az Alaptörvény pedig éppen a nemzeti szuverenitás védelmében is garantálja a szabad választások elengedhetetlen feltételét, az eltérő vélemények versenyét, az információkhoz való szabad hozzáférést. Az Európai Unió pedig a csatlakozáskor vállalt kötelezettség, a demokratikus normák betartásának védelmében indított kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben, a Szuverenitásvédelmi törvény miatt.”

A MÚOSZ hangsúlyozza, hogy a nemzeti szuverenitást nem a törvényes keretek között működő, és a demokrácia védelmében akár külföldi pénzeket is felhasználó független sajtótól kell félteni, hanem attól, hogy a lépések nyomán sérül a szólásszabadság „Ha nem szabad a sajtó, ha nincs kontroll a hatalom felett, akkor nincs demokrácia. A szuverén nemzetnek a kritikus, független sajtó is szerves része. Nemhogy nem ellenség, de a demokrácia alapfeltétele” – zárul az állásfoglalás.