Slavko Stijaković, a JNA egykori tisztje csak a tájékoztatási minisztériumtól több mint 200 ezer eurót kapott különböző pályázatokon keresztül – írja a Cenzolovka.rs

A szerbiai médiumok helyzetével foglalkozó hírportál szerint Slavko Stiajnović a katonai akadémia mellett a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karát is elvégezte, a sajtóban pedig korábban a Hágai Törvényszéken, az egykori néphadseregnek, a Vukovár ostroma alatt, illetve a horvátországi város megszállását követően elkövetett háborús bűnei kapcsán zajló per egyik védett tanújaként szerepelt.

Stijaković az utóbbi időben, az olyan médiumok élén léve, mint a Fruška gora TV, Gradska M Televízió, Radio Breg, Radio Fruška gora stb.egy egész médiabirodalom alapítójaként és társtulajdonosaként vált közismerté, de nevéhez köthető az SS Turistička televizija d.o.o. is, amely a fentiekben megnevezett minisztériumon elnyert pénzek alapján a siker kulcsának tekinthető a médiabizniszben.

A médiakiadó közvetlenül vagy közvetve húsz főként protokolláris közleményeket és „könnyű” témákat megjelentető szerbiai portál tulajdonosa, amelyek főleg közleményeket és szórakoztató témákat jelentetnek meg, mégis ezek a tartalmak biztosítják számukra a legtöbb állami támogatást.

Az internetes médiumok támogatására kiírt 78 pályázatból 11-et olyan portálok nyertek el, amelyek közvetlenül vagy közvetve az SS Turistička televizija 1961 d.o.o. tulajdonában állnak.
Ez a cég többek között a következő vállalatok tulajdonosa: Tvrđava 1780 d.o.o. (Újvidék), Vidik sa Cera d.o.o. (Loznica), Naše trube d.o.o. (Csácsák), Portal Ramonda 1874 d.o.o. (Niš), Portal Skadarlija 1854 d.o.o. (Belgrád), Vojvoda 1914 (Valjevó), Heroji Morave (Jagodina), Portal Toplica (Prokuplje), Portal Voz (Leskovac), Palvinac (Smederevo), Zlatni vir (Bor). Mindegyikük 500.000 dinárt kapott, így összesen 5.500.000 dinár (kb. 11,7% a teljes keretből) landolt Stijaković cégeinél.

A Stijaković-birodalom a nemzeti kisebbségek nyelvén működő médiumokat támogató pályázaton még ennél is jobban teljesített és az elnyerhető összeg közel egyötödét szerezte meg.

A Fruška Gora RTV és a Gradska TV M egyenként 900.000, a Radio Breg Titel 800.000 dinárt, kapott, vagyis összesen 2,6 millió dinárt sikerült elnyernie szlovák és horvát nyelvű tájékoztatásra.
Az SS Turistička televizija 1961 d.o.o. 800.000 dinárt kapott német nyelvű tartalmakra, de emellett még további 7,2 millió dinárt kaptak a kisebbségi nyelveken működő portáljaik.

Így a piroti Ćilim portál 750.000 dinárt bolgár nyelvű-, az užicei Omorika i bor portál pedig ugyanekkora összeget nyert el bosnyák nyelven történő „tájékoztatásra”.

A zaječari Šest zica, a kraljevói Narcis i jorgovan, a verseci Banatski let 1928 pedig egyenként 600 ezer dinárt szerzett horvát, roma, makedón, orosz, szlovák, román és bosnyák nyelven íródott tartalmakra.

A topolyai Hej salaši 1848, a vranjei Portal Koštana, a bori Zlatni vir pedig egyenként 500 ezer dinárt nyert el magyar, albán és vlach nyelven történő „tájékoztatásra”.

Összesen a 60 millió dináros keretből 10.600.000 dinárt szereztek a Stijaković-médiumok, emellett a változatosság kedvéért koszovói médiatartalmakra kiírt pályázatokon is elég szépen szerepelt az egykori katonatiszt médiabirodalma.

Az ez év januárjában megalapított Portal Devič d.o.o. eddig alig néhány közleményt jelentetett meg, de ennek ellenére 1.400.000 dinárt ítéltek oda neki a Koszovó részére kiírt pályázaton.

Mivel ilyen sikeres volt, nem meglepő, hogy a „Metodológia a portálújságírás fejlesztéséhez és az online médiában végzett munka” című projektjük is elnyert 1.000.000 dinárt (Peto tri 1941 d.o.o. – Kragujevac), de újabb 1.000.000 dinárt kapott a Fruška gora TV a „Három médium, egy újságíró – a helyi médiumok fennmaradásának formulája” nevű projektre.