Vagyis legjobb esetben hetente egyszer tájékozódnak ezekről. E mellett nem bíznak a politikai intézményekben sem pedig a médiumokban – áll a Szerbiai Fiatalok Ernyőszervezetének (KOMS) legújabb felmérésében. A felmérés szerint egyre több fiatal használja a Telegramot, azt a platformot, amely arról ismert, hogy egyre népszerűbb a szélsőjobboldaliak és az oroszpártiak körében.
A KMOS a 6. Alternatív jelentés a fiatalok helyzetéről címet viselő felmérés szerint a fiatalok 37 százaléka látogatja a híroldalakat és alkalmazásokat kevesebb mint hetente egyszer látogatja meg, ami a tavalyi évhez növekedő tendenciát mutat.
Ezeket mindössze a fiatalok 17,5 százaléka látogatja naponta, és a tavalyi felméréshez képest észrevehető. hogy a fiatalok többet használják mobiltelefonos híralkalmazásokat, de azoknak a száma, aki egyáltalán nem használják ezeket, továbbra is 60 százaléknál magasabb.
A fiatalok két százaléka azt állította, hogy ritkán találkozik hamisnak bizonyuló információkkal és álhírekkel, velük szemben a megkérdezettek 76 százaléka szerint gyakran szembesülnek ilyesmivel.
A fiatalok 80 százaléka szerint felismerik az álhíreket, ami azonos a 2020-as felmérés színtjével, mégis az álhíreket fel nem ismerő fiatalok egy százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest.
A felmérésből kiderült, hogy a fiatalok a közöségi oldalak közül legtöbben az Instagramot (90,4%) és a TikTokot használják (69,6%), míg a Facebookról csak a megkérdezett fiatalok 22,3 százaléka nyilatkozta, hogy nem használja.
A kommunikációs alkalmazások közül a közvetlen üzenetváltáshoz legtöbben az Instagramot (92,1%), a Vocap-ot (84,1%) és a Vibert használják (80%)
A legtöbben a Facebook-ról menekültek el az elmúlt év alatt, míg a legnagyobb növekedést pedig a Telegram jegyzi (21, 6 % a tavalyi 16, 6%-hoz képest).
A Facebook Messengert üzenetváltásra használók száma a tavalyi 65, 7 százalékról 48.7 %-ra csökkent.
A fiatalok 45 százaléka szerint a közösségi oldalak negatív hatással vannak a szabadidejükre, é sez a szám a tavalyi évhez képest növekedőben van.